Ke stanici ISS míří nová posádka

14.11.2011

 

Houston – Americký astronaut Dan Burbank a dva ruští kosmonauti Anton Škaplerova a Anatolij Ivanišin odstartovali dnes na palubě vesmírné lodi Sojuz TMA -22 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, aby se připojili k mezinárodní stanici ISS.  Start byl odložen o dva měsíce kvůli havárii nákladní lodě Progress. Ruská vesmírná agentura kvůli ní zastavila veškeré lety až do vyšetření všech příčin pádu Progressu. Ruská plavidla jsou přitom, po ukončení letů raketoplánů, v současností jediným prostředkem, který je schopen dopravit k vesmírné stanici ISS lidskou posádku.

 

Trojice kosmonautů by se měla spojit s vesmírnou stanicí ISS v úterý 15. listopadu. Tam se připojí k posádce předchozí expedice 29 ve složení velitel Mike Fossum, a palubní inženýři Sergei Volkov a Satoši Furukawa. Uvítací ceremoniál nové posádky bude živě přenášet televizní okruh NASA na webových stránkách www.nasa.gov. Obě posádky budou na palubě ISS čtyři dny.  Původní posádka se má na Zemi vrátit 21. listopadu.

 

21. prosince se naopak k ISS mají vypravit Don Petit, Oleg Kononěnko a Ande Kuipers, kteř se k posádce ISS připojí jako letoví inženýři.

Šestice kosmonautů má na palubě plnit mnoho vědeckých a výzkumných úkolů. Čeká je také jedno prvenství. Během jejich pobytu totiž započne nová éra v zásobování stanice ISS pomocí raket vyvinutých soukromými společnostmi. K ISS dorazí zásobovací loď Dragon společnosti SpaceX. Dragon provede testovací let včetně spojení s ISS. Brzy by jej měl následovat také Cygnus, což je další zásobovací loď, tentokráte od společnosti Orbital Science Corporation.

 

Zdroj: NASA

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka