Dopravci: Ceny letenek se od nového roku nejspíš zvyšovat nebudou

28.11.2011

Praha 27. listopadu (ČTK) - Ceny letenek se i přes postupný růst nákladů na palivo a energie od ledna příštího roku pravděpodobně nezvýší. Shodly se na tom letecké společnosti, které ČTK oslovila. O navyšování cen by letečtí dopravci uvažovali jen v případě výrazného skokového zdražení. Pravidelná letecká doprava tak zůstane pravděpodobně jediným dopravním odvětvím, které od příštího roku nečeká zdražení. 
    "Cena letenky se utváří nejen na základě ceny paliva, přestože to tvoří hlavní část veškerých vstupů, ale i na základě poptávky a aktivit konkurence," řekla ČTK mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Konkurenční boj jako hlavní důvod pro zachovávání současných cen označil i Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz, který se na prodej letenek specializuje. Podle něj by některé společnosti mohly ceny letecké přepravy dokonce snížit. 
    Do cen autobusových a železničních dopravců se od příštího roku promítne růst daně z přidané hodnoty o z deseti na 14 procent. Většina z nich proto od ledna jízdné zvýší alespoň o tuto hodnotu. Mezinárodní letecká doprava je ale od placení DPH oproštěná, takže zvyšování daně na dopravce nedolehne, doplnil Bořivoj Trejbal z českého zastoupení aerolinií Emirates ze Spojených arabských emirátů. Podle něj o zdražování letenek v důsledku zvyšování vstupů aerolinie neuvažují. 
    U charterových letů je ale letenka součástí ceny zájezdů. "Cena paliva je u charterových letů ošetřena smluvně a výše palivových příplatků kopíruje ceny na světových trzích," upozornila mluvčí leteckého dopravce Travel Service Vladimíra Dufková. Riziko změn cen paliva tak na sebe v tomto případě přebírají cestovní kanceláře. 

Zdroj: ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka