ŘLP se bude podílet na řízení provozu na Kanárských ostrovech

29.11.2011

      Praha 28. listopadu (ČTK) - Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) se bude podílet na řízení leteckého provozu na Kanárských ostrovech na letištích na Lanzarote, Fuerteventura a La Palma. ČTK o tom dnes informovalo ŘLP. Kontrakt platí pět let, společnost jej může prodloužit o rok. Konkrétně bude ŘLP na španělských letištích zajišťovat technickou, výcvikovou a odbornou podporu na řídících věžích. 

    Za tyto služby společnost očekává zisky v řádech milionů korun, řekl ČTK mluvčí společnosti Richard Klíma. Španělsko v rámci liberalizace trhu umožnilo zájemcům soutěžit o navigační služby na 13 regionálních letištích. Celková cena zakázky dosáhla 18,1 milionu eur ročně (asi 470 milionů Kč). Zatím není definitivně rozhodnuto, jakým způsobem se tato suma za všech 13 letišť mezi jednotlivé vítězné společnosti rozdělí, dodal Klíma. 
    "Vstupujeme na nové trhy. Vedle finančních příjmů z poskytování služeb a výcviku řídících letového provozu, bude úspěšná realizace projektu pro náš podnik znamenat také významnou referenci a získání zkušeností pro budoucí obdobné projekty například i mimo region EU," uvedl generální ředitel státní společnosti Jan Klas. 
    Vítěznou nabídku na provozování navigačních služeb podala společnost Saerco, v níž má ŘLP pětinový podíl. Saerco je první soukromou společností, která ve Španělsku získala oprávnění zajišťovat služby leteckého provozu. Státní ŘLP s firmou Saerco spolupracuje od počátku letošního roku. Pro ŘLP znamená spolupráce na řízení letadel ve španělském vzdušném prostoru dosud největší zahraniční angažmá. V Česku například organizuje výcvik zahraničních dispečerů zejména ze zemí bývalé Jugoslávie a postsovětského prostoru. 
    Řízení letového provozu ČR vzniklo v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru Česka a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. V loňském roce společnost zvýšila hrubý zisk skoro o dvě třetiny na 203 milionů Kč. 

Zdroj: ČTK

 

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka