Pilot při nehodě na Jesenicku zabránil nárazu do domu

29.11.2011

    Jeseník 28. listopadu (ČTK) - Pilot motorového letadla, které v sobotu havarovalo u Mikulovic na Jesenicku po neúspěšném startu s kluzákem, podle policie chtěl zabránit nárazu do domu. Při nouzovém přistání však porazil plot a zničil samotný stroj. Škoda na letadle se vyšplhala na půl milionu korun. ČTK o tom dnes informovala jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová. 

    Nehoda se stala na letišti v Hradci - Nové Vsi nedaleko Mikulovic. Problémy nastaly ve chvíli, kdy u vlečného motorového letadla a vlečeného kluzáku došlo při startu ke komplikacím. "Při vzletu udělal kluzák takzvaný odskok, kdy vzlétl, ale poté se opětovně dotkl země a opět vzlétl. Protože obě letadla začala ztrácet rychlost, pilot kluzáku odpojil vlečné lano a provedl nouzové přistání na dráze," uvedla policejní mluvčí. 
    Vlečné letadlo se však v té chvíli nacházelo již na konci vzletové dráhy. Mělo již malou výšku a rychlost potřebnou pro to, aby bezpečně vzlétlo. "Aby pilot zabránil nárazu letadla do domu, provedl ostrou zatáčku a chtěl také nouzově přistát. Bohužel však s letadlem narazil do plotu u domu," dodala policejní mluvčí. 
    Při nehodě nebyl nikdo zraněn, kromě škody na motorovém letadle byl zničen i plot v hodnotě 15.000 korun. Případ převzali na místě zástupci Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. 
    Leteckou nehodu vyšetřovali zdejší policisté v regionu naposledy téměř přesně před rokem. Na konci října se v Jeseníku zřítilo na střechu objektu místního koupaliště ultralehké letadlo. Jednasedmdesátiletý pilot, který se pokoušel nouzově přistát, utrpěl tehdy lehká zranění. 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka