EU tvrdí, že splnila doporučení WTO a ukončila subvence Airbusu

02.12.2011

    Ženeva 1. prosince (ČTK) - Evropská unie dnes Spojeným státům a Světové obchodní organizaci (WTO) sdělila, že do dnešního termínu vyhověla doporučením WTO z rozhodnutí o sporu s USA o evropských subvencích výrobce letadel Airbus. Konkrétní podniknuté kroky však Evropská komise veřejně nespecifikovala. 
    "Tímto balíkem odpovídáme na stížnosti na všechny kategorie subvencí, všechny formy jejích negativních dopadů a všechny modely letadel Airbusu, které rozhodnutí WTO pokrývá," uvedl mluvčí komisaře pro obchod John Clancy. Dodal, že komise to považuje za plné vyhovění verdiktu a doporučení WTO. 
    Američtí obchodní činitelé a konkurenční americký výrobce Boeing uvedli, že si zaslané dokumenty pečlivě prostudují. WTO dala EU na vyhovění květnovému verdiktu čas do dneška. 
    Rozhodčí panel WTO před půl rokem na podnět Washingtonu pravomocně rozhodl, že Airbus dostává od EU nelegální státní subvence, které vedly k poškozování amerického Boeingu. Mezitím EU podala stížnost na Spojené státy za údajné subvence Boeingu a odvolací panel WTO by měl v této věci rozhodnout někdy na jaře. 
    "Spojené státy budou ve stejné situaci, v jaké jsme dnes my," řekl Clancy, "V té chvíli bude EU očekávat, že dostane stejně kompletní soubor podniknutých kroků od Spojených států." 
    Někteří experti na mezinárodní obchod podle agentury Reuters pochybují, že kroky, které EU oznámila, budou Washingtonu stačit. Slova o "všech modelech Airbusu" naznačují, že se to týká jen hotových letadel a nikoli připravovaných projektů nových strojů. Boeing trvá na tom, aby EU kromě odstranění starých subvencí slíbila, že Airbus nebude podporovat ani v budoucnu. Kdyby USA nebyly s kroky EU spokojeny, mohou WTO požádat o zahájení postupu, který by mohl vést k uvalení obchodních sankcí na EU. 

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka