Letecké opravny získají lukrativní kontrakt na servis ruských vrtulníků

02.12.2011

Letecké opravny LOM Praha mají velkou šanci získat zpět smlouvu na modernizaci ruských vrtulníků. O tu firma před rokem přišla a s ní zmizela i šance na kontrakt za desítky milionů. Návštěva ruského prezidenta Dmitrije Medveděva však může všechno změnit. Měl by totiž podepsat dodatek k původní dohodě z roku 2007.   

Přesně před rokem měly letecké opravny LOM Praha slušný náběh na kontrakt za desítky milionů: modernizaci tří vrtulníků ruské výroby pro maďarské letectvo. Jenomže podnik neměl v té době zajištěny certifikáty od ruských výrobců a o kontrakt přišel.

„Kvůli problémům s certifikáty se rozhodování tak dlouho odkládalo, až si to Maďarsko rozmyslelo,“ vysvětlil v rozhovoru pro HN a týdeník Ekonom generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Výhledově by k podobným potížím docházet nemělo – příští týden během prezidentské návštěvy Dmitrije Medveděva má být podepsán dodatek k takzvané vrtulníkové dohodě z roku 2007, který LOMu vymezí jasné mantinely pro opravy a modernizace vrtulníků prakticky po celém světě.

Dosavadní smlouvy totiž počítaly pouze s tím, že opravny se budou starat výlučně o vrtulníky české armády. Jenomže LOM má podle ministerstva na víc – drží potřebné know how k tomu, aby mohl opravovat ruské dopravní vrtulníky v desítkách dalších zemí. Jen ve státech NATO léta těchto vrtulníků kolem dvou stovek.

Dodatek obsahuje i článek, ve kterém se česká strana zavazuje, že před přihlášením do některého zahraničního tendru, musí tento úmysl Rusům sdělit a získat jejich souhlas. Ve hře je dokonce i vytvoření společného česko-ruského podniku, který by se o zakázky ucházel.

Dodatek také jednoznačně jmenuje podnik LOM Praha a společnost Oboromprom jediné hráče v těchto projektech. Tím zabraňuje, aby do oprav vstupovaly různé zprostředkovatelské firmy.

„To je velký průlom. Je pro nás důležité, aby nestala stejná situace jako s letouny CASA, kdy musíme o problémech jednat se zprostředkovatelskou společností Omnipol místo toho, abychom se mohli bavit přímo s výrobcem,“ vysvětlil Vylita.

Na LOM Praha ministerstvo před časem poslalo audit kvůli špatným hospodářským výsledkům podezření z odtékání peněz. Nyní to vypadá, že mu svítá na lepší časy. Čeká ho ale ještě restruktualizace, při které se zbaví přebytečného majetku, včetně pozemků v pražské čtvrti Malešice za stovky miliónů.

Zdroj:  www.volny.cz

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka