Turbolet žije!

04.12.2011

Jeden z pravděpodobně nejúspěšnějších výrobků československého a českého leteckého průmyslu, dvoumotorový víceúčelový stroj L-410 Turbolet, se vyrábí již více než čtyřicet let. V leteckém průmyslu, který se neustále snaží přicházet s novými typy, jde o trvanlivost velmi neobvyklou. Protože ale zájem o velmi vytrvalý víceúčelový letoun, dnes vyráběný v Kunovicích leteckou firmou Aircraft Industries (dříve LET), stále vzrůstá, rozhodl se výrobce pro jeho radikální modernizaci. 16. listopadu vzlétl z místního letiště technologický demonstrátor nové verze - L-410UVPE-20, imatrikulovaný OK-LEK s již zastavěnými novými motory GEH80 a  vrtulemi AV-725.

 

Neobvyklé je, že nové motory mají stejné rozměry jako předchozí pohonná jednotka M-601E,ale vyšší výkon 597 kW, nižší spotřebu paliva a delší životnost. Pozoruhodné je, že i AV-725 firmy Avia Propeller je výrazně modernizovanou verzí známé vrtule V-510, od níž se liší nižší hmotností a vyšší účinností. Je ovšem zajímavé, že nejde o letoun, který byl na výrobních linkách nově zhotoven. Ke zkouškám motorů byl využit na letišti dlouhodobě odstavený stroj výrobního čísla 851428, dříve provozovaný s imatrikulací RA-67551 Archangelsk Airlines. Výrobci doufají, že nyní probíhající letové certifikační zkoušky prokáží, že díky novým pohonným jednotkám dojde ke zkrácení délky vzletu, zvýšení cestovní rychlosti, celkovému zlepšení výkonových parametrů letounu včetně doletu,  zvýšení užitečného platícího zatížení a snížení spotřeby paliva. Počítají také se zlepšením ekonomiky jeho provozu na letištích s vyšší nadmořskou výškou či při vyšších teplotách.

 

Administrativně je nyní zástavba nové pohonné jednotky schvalována Evropskou agenturou pro bezpečnost civilního letectví (EASA). Pozoruhodné je, že zahájené letové zkoušky nového modelu vyvrcholí v polovině roku 2012 zkouškami v zemích, kde běžně panují vysoké teploty. Na podzim příštího roku by měl být u EASA ukončen také zmíněný certifikační proces. Pokud letové testy dopadnou úspěšně, lze předpokládat, že se mezi menšími leteckými společnostmi z celého světa výrazně zvýší zájem o tento typ. (O dalším dění kolem slavného československého letounu budeme naše čtenáře průběžně informovat).

 

Fotografie: Ondřej Smrtka

 

Autor: Mgr. Zdeněk Procházka

 

--

Poděkování

Ondřeji Smrtkovi za svolení k použití fotografie stroje

 

Prameny

http://www.planes.cz/cs/novinky/probihaji-letove-certifikacni-...

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Turbolet žije

Odpovědět

Datum : 05.12.2011 07:22, Vložil : Ládík

Povšimětě si vyššího rohového odlehčení na směrovém kormidle.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka