V Pekingu byly zrušeny stovky letů kvůli mlze a smogu

05.12.2011

Peking 5. prosince (ČTK) - Stovky letů byly zpožděny či zrušeny za poslední dva dny v čínské metropoli Pekingu, kterou halí oblak hustého smogu a mlhy. Informovala o tom dnes agentura AFP. 

    Od dnešního rána do odpoledne místního času bylo odvoláno 233 vnitrostátních a 17 mezinárodních letů, uvedlo na svých stránkách pekingské letiště, které je druhým nejrušnějším na světě. Dalších 126 letů bylo pozdrženo o hodinu a více. V odletové hale tak uvízly tisíce pasažérů. Čínská televize CCTV uvedla, že v neděli dosáhl počet anulovaných letů téměř 400. 
    Čínské úřady udaly jako důvod ke komplikacím v letovém provozu mlhu, která pokrývá severní oblasti země a která podle meteorologů vydrží nejméně do středy. 
    V Pekingu ale ke zhoršení situace výrazně přispívá všudypřítomný smog. Americká ambasáda, která měří množství malých, snadno vdechnutelných částic ve vzduchu, již několik dní označuje znečištění nebe nad Pekingem za "nebezpečné". 
    V neděli večer dosáhla hladina emisí podle velvyslanectví USA nejvyšších hodnot na jeho stupnici. Pekingský úřad pro životní prostředí nicméně nadále tvrdí, že město se potýká jen s lehkou úrovní exhalací. 
    Čínské ministerstvo životního prostředí - na rozdíl od americké ambasády - ovšem nepublikuje údaje o výskytu škodlivých částic menších než 2,5 mikrometru, které podle vědců patří k nejnebezpečnějším, protože dokážou proniknout velmi hluboko do plic. Vládní data zahrnují pouze škodliviny přesahující svou velikostí deset mikrometrů. Do této kategorie se řadí kupříkladu písek, který vítr žene z vyschlého severu, či prach ze stavenišť. 
    Předpokládá se, že přetrvávající mlha způsobí v následujících dnech další dopravní komplikace. Již dnes byla kupříkladu uzavřena řada dálnic v severních provinciích Šan-tung a Che-pej. 
    Ke znečištění ovzduší v Pekingu přispívá kromě četných tepelných elektráren také pět milionů automobilů, k nimž každoročně přibývá dalších 240.000. 

Zdroj: ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka