Policie vyšetřuje prodej vrtulníků z LOM firmě STV Group

07.12.2011

Praha 6. prosince (ČTK) - Policie vyšetřuje prodej čtyř vrtulníků Mi-17 státním podnikem LOM Praha firmě STV Group. Státní firma při něm na přelomu loňského a letošního roku dala přednost nižší nabídce a připravila se tak o 94 milionů korun, napsal dnes server Česká pozice. Nestandardní okolnosti zakázky zjistil audit v podniku, LOM ale tvrdí, že nabídky nebyly srovnatelné. 

    LOM Praha původně loni uzavřel smlouvu se společností Československá exportní, která se zavázala odkoupit dva vrtulníky sovětské výroby Mi-17 po 5,5 milionu dolarů za kus. Odběratel kvůli problémům s převodem peněz kolem Vánoc požádal o prodloužení termínu platby, LOM to však odmítl akceptovat, řekl serveru jednatel Československé exportní Vladimír Benet. 
    LOM pak letos v polovině ledna uzavřel smlouvu o prodeji dvou vrtulníků s firmou STV Group, ale již za cenu 4,2 milionu dolarů za stroj. Později STV Group od státního podniku odkoupila i další dva vrtulníky. Rozdíl mezi nabídkami tak v případě prodeje čtyř strojů činil zhruba 94 milionů korun, píše server. 
    Ministerstvo obrany přitom odhadlo cenu zmodernizovaných vrtulníků na pět až šest milionů dolarů za kus, uvedla Česká pozice s odkazem na důvěryhodný zdroj. Důvodem urychleného prodeje mohla být podle vysoce postaveného úředníka ministerstva obrany, který si nepřál být jmenován, snaha vylepšit si hospodaření za rok 2010, píše server. Policie se podle tohoto zdroje zabývá i možností, že STV inkasovala od konečného odběratele původní cenu 5,5 milionu dolarů, ale firmě LOM nakonec zaplatila jen 4,2 milionu, a rozdíl skončil na jejím kontě. 
    LOM se nařčení z nestandardních praktik brání a tvrdí, že nelze kontrakty Československé exportní a STV Group srovnat. "I když původně bylo více zájemců, od realizace obchodního případu odstoupili. Obchodní případ se společností STV měl zcela jiné podmínky, nebyl požadován žádný pozáruční servis, školení, úpravy palubních systémů a podobně, a těmto podmínkám odpovídala i dojednaná cena," uvedla pro server mluvčí LOM Martina Fišerová. Státní podnik si podle ní našel nového zákazníka, protože Československá exportní nebyla schopná nákup financovat. 
    Vrtulníky, jež LOM původně od české armády získal za 1,5 milionu korun, skončily u klienta, kterého měla na nákup smluvně dohodnutého i Československá exportní, napsal server. Koupila je společnost sídlící ve Spojených arabských emirátech. 
    Na nestandardní okolnosti zakázky narazili auditoři KPMG, kteří v létě kontrolovali hospodaření státního podniku. Na základě jejich zjištění podalo ministerstvo obrany, které za LOM Praha odpovídá, koncem října trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle Jana Vylity, generálního sekretáře ministerstva obrany, přišel stát nevýhodnými transakcemi až o sto milionů korun. Po auditu byli na začátku listopadu odvoláni dva manažeři podniku. 
    LOM jako jediný podnik v zemích Evropské unie a NATO vlastní všechny potřebné licence a certifikáty pro opravy transportních vrtulníků Mi ruské výroby. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nedávno uvedl, že stát firmu nebude privatizovat, ale prodá část jejího majetku a získané peníze použije na modernizaci podniku.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka