Modernizace pardubického letiště bude pokračovat

07.12.2011

Modernizace civilního letiště v Pardubicích přes pozastavení financování projektu zatím není vážně ohrožena. Proplácení evropské dotace na konci listopadu zastavila Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod kvůli obavě ze zmanipulovaného tendru na dostavbu. Stavební práce budou podle harmonogramu pokračovat do 15. prosince, poté budou kvůli počasí utlumeny, řekla dnes novinářům primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

"Otázkou je, jak dlouho bude trvat prodlení, než dojde k definitivnímu rozhodnutí regionální rady," uvedla Fraňková.

Stavební firmě už bylo proplaceno asi 150 milionů korun, zhruba polovina celkových nákladů. Další balík faktur za zhruba 30 milionů korun, které je nutné prioritně zaplatit, zatím na proplacení čeká. V případě zdržení by Pardubice podle primátorky mohly přechodně platit modernizaci letiště z rezervy rozpočtu města na příští rok, kde je asi 34 milionů korun. Na úhradě by se měl podílet i Pardubický kraj jako menšinový akcionář společnosti East Bohemian Airport, která civilní letiště provozuje.

Regionální rada financování dočasně pozastavila po upozornění policie, že losování při zadávání zakázek mohlo být zmanipulované. Policie už vyšetřuje tři projekty dotované z ROP Severovýchod, rada se rozhodla prověřit dalších šest podezřelých projektů včetně modernizace letiště. Ta začala letos v létě, doposud byly dokončeny úpravy pozemních ploch, má následovat výstavba palivového hospodářství, dalších ploch pro pohyb aut a technického zázemí. Celý projekt za zhruba 300 milionů korun má být dokončen v červenci příštího roku, 214 milionů korun získala firma East Bohemia Airport, v níž mají dvě třetiny Pardubice a třetinu Pardubický kraj, z evropských dotací.

Pokud by měla být stavba kvůli pozastavenému financování přerušena na delší dobu, bylo by ji nutné zakonzervovat, což by stálo odhadem pět až deset milionů korun, s čímž rozpočet projektu nepočítal. Ohrožena by také byla celá evropská dotace.

 Zdroj: ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka