Odbory Boeingu schválily prodloužení kontraktu o čtyři roky

08.12.2011

 

Seattle 8. prosince (ČTK) - Členové odborového svazu mechaniků schválili návrh na prodloužení kolektivní smlouvy s americkým výrobcem letadel Boeing o čtyři roky do září 2016. Firmě to v obtížném období přinese sociální smír a pravděpodobně to bude znamenat i ukončení sporu, který Boeing vede s odbory na federální úrovni. 
    Předseda regionální odborové organizace mechaniků Tim Wroblewski oznámil, že pro prodloužení dohody se vyslovilo 74 procent hlasujících členů. Organizace zastupuje 28.000 pracovníků ve státech Washington, Oregon a Kansas. Pro Boeing to jsou klíčové odbory, které uspořádaly stávky v roce 2005 a 2008. Boeing přišla draho zejména druhá stávka, která výrazně zdržela první dodávky nového letounu 787 Dreamliner. 
    Boeing slíbil, že pokud odboráři dohodu schválí, firma bude vyrábět novou verzi oblíbeného modelu 737 v oblasti Seattlu a nebude pokračovat ve zkoumání jiných lokalit pro jeho produkci. Odboráři se zavázali, že stáhnou své obvinění, podle něhož Boeing otevřel v Jižní Karolíně továrnu, kde zaměstnanci nemusí být v odborech. 
    "Tato smlouva pomůže zajistit lepší budoucnost našim zaměstnancům, zákazníkům a naší společnosti," řekl k rozhodnutí odborů šéf divize civilních letadel Boeingu Jim Albaugh. "Je to výsledek snahy firmy i odborů o zavedení lepšího způsobu spolupráce a nalezení společné řeči," dodal. 
    Dohoda, která předpokládá dvouprocentní růst mezd ročně a stanoví rámec pro prémie, zaručuje Boeingu dlouhé období smíru s odbory v době, kdy jej zoufale potřebuje. Firma vede na pozadí ochabující globální ekonomiky nelítostný konkurenční boj s evropským Airbusem a rýsující se těžké škrty v domácích výdajích na obranu se zřejmě výrazně odrazí na její divizi vojenské techniky. 
    Na Boeing letos na podnět odborů mechaniků podala žalobu Národní rada pro pracovní vztahy (NLRB), která požaduje, aby Boeing uzavřel svůj nový závod v Jižní Karolíně, protože jeho otevření údajně porušilo pracovní zákony. Vysoce kontroverzní krok NLRB vyvolal ostrou kritiku z řady stran a republikáni se jej v předvolební kampani chopili jako další zbraně proti prezidentovi Baracku Obamovi. Jím jmenovaní zástupci v NLRB dominují, Obama však proti žalobě nijak nezasáhl, třebaže ta přímo ohrožuje pracovní místa, jejichž tvorbu označuje prezident za hlavní prioritu.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka