LOM může vytvořit centrum oprav vrtulníků pro státy NATO

09.12.2011

Praha 8. prosince (ČTK) - Státnímu podniku Letecké opravny Malešice (LOM) se otevírá cesta k vytvoření centra pro opravy vrtulníků ruské výroby, které by provádělo opravy a modernizace těchto strojů nejen pro českou armádu, ale i pro partnerské státy v rámci NATO. Umožní to smlouva mezi ČR a Ruskem, kterou dnes u příležitosti návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze podepsali zástupci obou zemí. 
    "Podpis vrtulníkové dohody je velký posun," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra. "Našim opravárenským a průmyslovým závodům umožňuje přístup k zakázkám na trzích v celém světě," dodal Vondra. 
    Na základě smlouvy bude ruská strana podniku LOM dodávat náhradní díly a poskytovat technickou pomoc při prodlužování životnosti vrtulníků, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 
    "Náš podnik LOM bude moci napříště modernizovat nejen vrtulníky české armády jako doposud, ale také stroje z výzbroje spojenců z NATO a dalších států. Pro LOM se otevírají příležitosti vstoupit na nové trhy," řekl první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který kontraktu za českou stranu podepsal. 
    Dnes podepsaná smlouva mění některé body původního kontraktu, který LOM umožňoval opravovat a modernizovat vrtulníky pouze pro českou armádu. Smlouva nyní uvádí, které společnosti jsou oprávněny dodávat náhradní díly. Jsou jimi ruské státem kontrolované podniky Rosoboronexport a Oboronprom. "Tímto řešením se mimo jiné předchází eventuálním snahám zapojovat do spolupráce různé zprostředkovatele," vysvětlil ČTK Pejšek. 
    Vrtulníky Mi sovětské a ruské výroby používají nejen bývalé členské státy Varšavské smlouvy, ale i další země NATO. Díky své robustní konstrukci se osvědčily v zahraniční misi ISAF v Afghánistánu, kde je nasadily například i Spojené státy americké. Dohoda se týká nejen dopravních helikoptér Mi-8, Mi-17 a Mi-171Š, ale i bojových vrtulníků Mi-24 a Mi-35. 
    LOM by případné kontrakty na opravy a modernizaci strojů zahraničních armád pomohly. Podle výsledku nedávného auditu, který nechalo vypracovat ministerstvo obrany, je totiž podnik v tíživé finanční situaci. Ředitel firmy nedávno odvolal dva vrcholové manažery a vedení obrany plánuje firmu zásadně restrukturalizovat. Firma zřejmě opustí své prostory v pražských Malešicích a bude soustředěna do Kbel, kde je letiště. Možný je prodej jeho části, která se zabývá opravami pístových motorů. 
    Podle dnešních informací týdeníku Ekonom se LOM chce zúčastnit obřího tendru Pentagonu, který by v případě úspěchu přinesl zakázku za stovky milionů korun. Vedení opraven se údajně kvůli tendru plánuje spojit s jednou z velkých amerických zbrojovek. Americká armáda nedávno koupila desítky strojů ruské výroby, která plánuje modernizovat, napsal Ekonom. 

Zdroj: ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka