Firmy z ČR, USA a Číny chystají v Česku výrobu nového letadla

12.12.2011

Praha 12. prosince (ČTK) - Tuzemský letecký průmysl je těsně před podpisem jednoho z největších kontraktů za poslední roky, a to v podobě výroby zcela nového typu letadla. Za projektem stojí konsorcium českých, čínských a amerických firem, řekl dnes na konferenci Hospodářské komory ČR o zaměstnanosti generální ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek. Čína má podle něj zájem až o 1000 nových letadel, které se mají v Česku vyrábět. 

    "Půjde o výrobu zcela nového stroje, který ještě nikde na světě nelétá," řekl ČTK šéf CzechInvestu. Velkou část kapitálu pro novou výrobu poskytne čínská strana, dodal Křížek. Další informace k typu letadla ani k firmám, které jeho výrobu plánují, ale zatím ředitel CzechInvestu neuvedl. Další podobnosti podle něj firmy a agentura zveřejní při podpisu kontraktu, který se má uskutečnit v lednu. 
    České letecké podniky už mají se spoluprací na programech zahraničních firem zkušenosti. Například Aero Vodochody spolupracuje s brazilskou firmou Embraer, která je třetím největším výrobcem letadel na světě, na vývoji a výrobě nového vojenského transportního víceúčelového letounu KC-390. Společnost Letov letecká výroba zajišťuje výrobu dveří a mechanizmů například pro dopravní letadla Airbus A320 a A380. 
    CzechInvest se nedávno stal mimořádným členem Svazu českého leteckého průmyslu. Obě organizace chtějí mimo jiné společnými silami podpořit výrobní kapacity tuzemského leteckého průmyslu.

Zdroj: ČTK 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka