Americká policie používá špionážní letouny i doma proti zločincům

13.12.2011

    Washington 12. prosince (ČTK) - Americká policie využívá k pátrání po podezřelých osobách bezpilotní špionážní letadla. Informoval o tom dnes deník Los Angeles Times, podle něhož možnost sledovat takto vlastní občany znepokojuje ochránce lidských práv. Policie prý poprvé využila bezpilotní špionážní letoun typu Predator ke sledování a zadržení hledaných zločinců v Severní Dakotě v červnu. Od té doby se nasazování tohoto typu letadla - vyvinutého pro použití americkou armádou v zahraničí - k boji s kriminalitou v USA údajně stalo poměrně běžné. 
    Červnové první využití vyvolal šerif Nelsonského okresu v Severní Dakotě Kelly Janke, který pátral po šesti pohřešovaných kravách. Tři muži ozbrojení puškami ho z pozemků u Brossartovy farmy, kde krávy hledal, zahnali a zabarikádovali se uvnitř. Brossartovi byli podezíráni z členství v Sovereign Citizen Movement (Hnutí suverénních občanů), což je protivládní skupina považovaná FBI za extremistickou a násilnou. 
    Šerif proto z obav před masakrem, jakým bylo dobývání farmy v Ruby Ridge agenty FBI v roce 1992, které si vyžádalo tři lidské životy, povolal posily. Především si ale vyžádal vyslání bezpilotního sledovacího letounu Predator B, a to se nakonec ukázalo jako rozhodující. 
    Letadlo kroužilo
3,5 kilometru vysoko nad oblastí a jeho citlivé senzory sledovaly, jak obyvatelé farmy budují barikády. Dokázaly ale také vypátrat tři podezřelé, jak ujíždějí v terénním autě od farmy. Senzory pak ukázaly, že nejsou ozbrojeni. Policie proti nim zasáhla a muže zadržela. Při prohlídce farmy byly nalezeny čtyři pušky, dvě brokovnice, moderní luky a šípy a samurajský meč. A rovněž hledané krávy v hodnotě 6000 dolarů (asi 117.000 Kč). Šlo o první známé zadržení na americké půdě s pomocí špionážního bezpilotního letounu.
    Později americká policie oznámila, že Predatory z letecké základny Grand Forks využila při nejméně dvou desítkách jiných pátrání. Podle Los Angeles Times také FBI a protidrogová agentura DEA využívají Predatory k podobným účelům na domácím území. 
    Dříve neoznámené využívání amerických bezpilotních letounů ve Spojených státech ke sledování občanů na žádost policie vyvolalo rozruch mezi obránci lidských práv. Podle některých hlasů prý ultracitlivé senzory schopné sledovat osoby kdekoli porušují právo na soukromí. 

Zdroj: ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka