Konsorcium pro výrobu gyroplánů má základní jmění 306 milionů Kč

13.12.2011

Salt Lake City (USA) 13. prosince (ČTK) - Základní kapitál čínsko-amerického konsorcia, které má pro čínský trh v Jihlavě vyrábět gyroplány, bude 100 milionů jüanů (306 milionů korun). Čínská společnost Guangzhou Suntrans Aviation Science and Technology bude vlastnit 75 procent akcií, americká firma Groen Brothers Aviation (GBA) zbývající čtvrtinu, uvedla GBA v tiskové zprávě. 

    Podle dnešního vydání Hospodářských novin (HN) se na výrobě strojů bude podílet česká firma Jihlavan Airplanes Skyleader. 
    Čínská firma vloží do společného podniku, který se bude jmenovat Foshan Suntrans-Groen Aviation, 75 milionů jüanů v hotovosti. GBA získá 25 procent akcií společného podniku výměnou za poskytnuté technologické know-how ke svému gyroplánu SparrowHawk. 
    Podle GBA má společný podnik značný potenciál, protože byl spuštěn v době, kdy se Čína rozhodla otevřít svůj vzdušný prostor do výšky 3000 metrů pro veřejnost. 
    "Letoun, s nímž se dá snadno a bezpečně létat, který je snadno ovladatelný a potřebuje jen velmi krátkou rozjezdovou dráhu... by mohl být v Číně velmi populární, když se země otvírá pro novou generaci soukromých pilotů," uvedl v tiskovém prohlášení viceprezident GBA Al Waddill. K úspěchu gyroplánů by podle něj mohlo pomoci i to, že v Číně není dostatečná letecká infrastruktura pro provoz klasických letadel. 
    Gyroplán je hybridní letoun, který stojí na pomezí mezi vrtulníkem a letadlem. Proti letadlům potřebuje kratší startovací dráhu a pohybuje se pomaleji, jeho cena bývá nižší než u vrtulníků. 
    Podle dnešních HN se na výrobě gyroplánů bude podílet firma Jihlavan Airplanes Skyleader a pro čínský trh by jich mohla sestrojit až tisíc. V Česku by se měly vyrábět dvoumístné a šestimístné stroje. 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka