V USA se začíná testovat nová generace satelitů pro GPS

14.12.2011

    Denver (USA) 13. prosince (ČTK) - Americká letecká společnost Lockheed Martin začala testovat prototyp nového satelitu, který by se měl stát základem nové generace navigačního systému GPS. Vylepšený systém by měl zpřesnit vyhledávání pozice a zajistit lepší pokrytí signálem, uvedla dnes agentura AP. Do vesmíru však podle ní nové satelity zamíří až v roce 2014. 
    Síť 32 satelitů označovaných Block III, jejichž prototyp nyní Lockheed Martin testuje, by měl umožnit uživatelům sítě GPS stanovit polohu s přesností na jeden metr. Současný systém má přesnost zaměření polohy tři metry. 
    Nový systém také zajistí lepší signál, a tím i snazší dostupnost navigační služby. Uživatelé tak dokážou signál snáz najít i v úzkých ulicích mezi vysokými domy ve městech nebo pod hustým příkrovem větví stromů. Zároveň bude obtížnější signál GPS cíleně blokovat. 
    Sestrojení a testování prototypu satelitu, který ale do vesmíru nezamíří, stojí 1,5 miliardy dolarů (29 miliard korun). Částku zaplatí americké letectvo. Vytvoření celého systému o 32 družicích bude stát 5,5 miliardy dolarů, včetně nákladů na jejich vypuštění do vesmíru. První ze satelitů by měl být vypuštěn v květnu 2014. 
    Systém GPS využívá americká armáda ve svých zbraňových systémech, má ale také široké civilní využití. Pracují s ním například navigace v autech, ale i finanční sektor, který používá atomové hodiny v satelitech k přesnému určení času různých transakcí.

Zdroj: ČTK

 

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka