Boeing dostal od Southwest Airlines největší zakázku v historii

14.12.2011

    Chicago/Dallas 13. prosince (ČTK) - Americký nízkonákladový přepravce Southwest Airlines si u společnosti Boeing závazně objednal 208 letadel Boeing 737 v katalogové ceně 19 miliard dolarů (371 miliard Kč). Boeing tak uzavřel největší zakázku v historii. Objednávka se skládá ze 150 chystaných úsporných letadel Boeing 737 MAX a z 58 strojů 737 Next Generation, sdělil dnes Boeing. 
    Southwest Airlines se stanou prvním komerčním provozovatelem letadel 737 MAX. Loajální zákazník Boeingu je také prvním, který předběžně slíbenou objednávku na zbrusu nové letouny přeměnil na závaznou. 
    Pro Boeing je oznámená zakázka největší jak z hlediska dolarové hodnoty, tak z hlediska počtu letadel. Dosud největší zakázkou na letadla Boeing co do hodnoty byla objednávka 50 širokotrupých strojů modelu 777 za 18 miliard dolarů, kterou oznámila arabská letecká společnost Emirates v listopadu na mezinárodní letecké výstavě v Dubaji. 
    Nová letadla 737 MAX by se měla v provozu objevit v roce 2017. Se zakázkou od Southwest už má Boeing objednávky na více než 900 těchto strojů od 13 přepravců. 
    Model 737 MAX bude ve třídě nejpoužívanějších letounů konkurentem nového úsporného stroje A320neo od evropského výrobce Airbus. Oproti standardním letadlům 737 bude jeho spotřeba paliva nižší o 10-12 procent. 
    Southwest se sídlem v Dallasu jsou na americkém trhu průkopníkem diskontní přepravy a nyní jsou co do počtu cestujících největším americkým přepravcem. Společnost má nyní 699 letadel. V září se dohodla na koupi menších aerolinií AirTran za 1,4 miliardy USD, díky níž získá napojení na množství důležitých menších trhů v USA, zejména na východě země.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka