Rok 2011: První vzlety

07.01.2012

Tak jako každý rok, i ten letošní přinesl několik „prvních vzletů“, které stojí za to připomenout. Ty se netýkají jen letadel, ale třeba také rakety Soyuz, která tak pomohla splnit významný milník v projektu Galileo. Pojďme postupně.

Světu se poprvé ukázal čínský J-20

Čínské letadlo Chengdu J-20 se poprvé ukázalo světu. Médii „prolétly“ fotografie a videa vzletu velkého stíhacího letounu s křídly do tvaru delty. První let potvrdil také prezident Číny, Hu Jintao.

Dle informací leteckých nadšenců v Číně se letadlo vzneslo k obloze 11. ledna ve 12:50 místního času a přistálo ve 13:50 místního času. Piloti udělali několik přeletů nad letištěm a nadšenými pozorovateli.

První let Boeingu 747-8I

První letoun Boeing 747-8 Intercontinental se vznesl k obloze v bílo-oranžové barvě 20. března 2011. Během letu dlouhého 4h a 26 minut dosáhlo letadlo výšky 20000 feetů a rychlosti 250 kt.

Bylo to vůbec poprvé, co Boeing usiloval o certifikace 3 různých letadel současně. Dalšími dvěma byly Boeing 747-8F (cargo verze) a Boeing 787, jehož první let proběhl již v prosinci 2009.

První let Soyuz z Francouzské Guiany

První dva satelity systému Galileo byly vyvezeny ruskou raketou Soyuz 21. října na oběžnou dráhu. Ta odstartovala z kosmodromu Kourou. Družice jsou nezbytným základem systému, který Evropě zajistí nezávislost na navigační technologii GPS.

První let B787 společnosti ANA

První Boeing 787 společnosti All Nippon Airways vzlétl pro svůj inaugurační let z letiště Narita v Tokyu.

Speciální charterový let vzlétl ve 12:40 místního času 26. října. Cílovou destinací bylo letiště Chek Lap Kok v Hong Kongu, kde letadlo přistálo v 15:50. Letoun registrační značky JA801A vezlo 240 pasažérů. Většinu cestujících tvořili novináři, dále šťastlivci, kteří si koupili první letenky v aukci.

Letadlo provozované ANA má 264 sedaček, 12 v business třídě, 252 ve třídě ekonomické.

Autor: Jakub Velička

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka