Nehoda letu First Air 6560 byla vyhodnocena jako řízený let do terénu

07.01.2012

Vyšetřovatelé 6. ledna uvedli, že let 6560 společnosti First Air, při němž havarovalo letadlo Boeing 737-210C, byl řízeným letem do terénu. Příčina však stále není známa.

36 let staré letadlo 737 havarovalo 20. srpna minulého roku, stalo se tak zhruba 1 námořní míli východně od runwaye na vojenské základně Resolute Bay, Kanada. Počasí nebylo úplně ideální a nad letištěm se toho dne vyskytovala hustá mlha. Při nehodě zahynuli všichni 4 členové posádky a 8 z celkem 11 cestujících.

Letadlo bylo v době letu zapojeno do vojenského cvičení záchranných misí, paradoxem tedy je, že ve výsledku opravdu havarovalo.

Při prvním velkém reportu z vyšetřovaní se kanadský vyšetřovací tým nechal slyšet, že je potřeba se zaměřit tejména na navigační prostředky na palubě letadla. Je zde podezření, že ne vše fungovalo tak, jak mělo.

Vyšetřovatelé uvádí, že piloti narazili do země zhruba 2 vteřiny poté, co se rozhodli po go-around opakovat přiblížení za pomocí ILS. Přistání mělo proběhnout na dráhu 35T.

Pozemní systém navigace ILS podle všeho v době nehody fungoval jak měl. Jiné letadlo, přistávající na stejnou dráhu o 20 minut později, s navigací problémy nemělo.

Dva motory Pratt & Whitney JT-8D byly v okamžiku nárazu v provozu a generovaly znatelný tah. Zkoumání vraku letadla také neodhalilo před nárazem do země žádný problém.

Na obrázku přibližná trajektorie letadla z dráhy 35T (bod A) do místa nehody (červený bod).

V dalších krocích bude důsledně zkoumán navigační systém na palubě letadla. Vyšetřovatelé se také zaměří na dodržování správných postupů posádkou a na to, jestli byl dodržován potřebný trénink. Na závěr lze podotknout, že v prosinci (2011) podal výkonný ředitel společnosti First Air rezignaci. Zdroje neuvádějí, jestli rozhodnutí nějak souviselo se srpnovou nehodou.

Autor: Jakub Velicka, Zdroje: FlightGlobal.com, Nunatsiaqonline.ca, Google Maps

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka