Iberia dnes kvůli stávce pilotů zruší přes stovku letů

09.01.2012

Madrid 9. ledna (ČTK) - Španělská letecká společnost Iberia dnes kvůli stávce pilotů zruší přes stovku letů, neodstartuje tedy asi třetina pravidelných spojů. Piloti se obávají propouštění v souvislosti s plánem vedení vytvořit dceřinou společnost Iberia Express, která má fungovat jako nízkonákladové aerolinky. Kvůli tomu stávkovali už v prosinci a jejich protest bude pokračovat i ve středu. Na ruzyňském letišti se žádné komplikace nečekají.


   
"Zrušeno bylo 109 letů, což je 35 procent plánovaných. 104 letů bude zrušeno ve středu," řekla agentuře AFP mluvčí Iberie. Ta zároveň upřesnila, že takové omezení dopravy by normálně postihlo asi 23.500 pasažérů, ale společnost se bude všem snažit nabídnout alternativu, aby se dostali tam, kam potřebují. Většina cestujících si už své letenky přerezervovala.
   
Turisticky nejfrekventovanějších linek směrem na Baleárské a Kanárské ostrovy se stávka nedotkne. Nejvíce tak dnešní protest pocítí ti, kdo cestují do destinací v Evropě a Latinské Americe.
  
Podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí se dnes na ruzyňském letišti žádné komplikace nečekají. Dopoledne odletěly dva spoje této společnosti a podle informací letiště odletí i spoj ve 13:55. Zbylé odpolední linky do Madridu a Barcelony létají na základě dohody o sdílení kódu České aerolinie vlastními letadly. Těchto letů, které jsou v rozpisu letiště označené jako lety Iberie, se tak stávka pilotů dotknout nemůže, dodala Krejčí.
   
Iberia Líneas Aéreas de Espaňa, jak zní celý název podniku, má v úmyslu použít v nízkonákladové společnosti Iberia Express letadla, která jsou nyní nasazována na ztrátové linky po Španělsku a na kratší trasy po Evropě. Nové nízkonákladové aerolinky mají vzniknout začátkem roku 2012. Do roku 2015 by měly mít 40 letadel.
   
Piloti se obávají, že vznik nízkonákladového dopravce povede ke snižování mezd a k rušení pracovních míst.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka