Lufthansa ukončí lety s biopalivem, nemá dost paliva

10.01.2012

Frankfurt 9. ledna (ČTK) - Německá letecká společnost Lufthansa ukončí zkušební používání směsi biopaliva při svých letech, protože vyčerpala zásoby certifikovaného biopaliva a další hodnověrné dodávky nemá k dispozici. Naposledy použije biopalivo u letu do USA. Oznámila to společnost v dnešním prohlášení.


   
Lufthansa používala biopalivo u letů mezi Frankfurtem a Hamburkem. Poslední let se má uskutečnit 12. ledna, a to z Frankfurtu do Washingtonu.
   
Snahy aerolinií snížit emise oxidu uhličitého od počátku letošního roku zesílil, protože Evropská unie zahrnula od obchodu s emisními povolenkami i leteckou dopravu. Lufthansa již uvedla, že bude muset kvůli tomu zvýšit ceny letenek a velké americké aerolinie American Airlines a Delta již zavedly příplatky.
   
Letecký průmysl chce prostřednictvím biopaliv snížit emise oxidu uhličitého. Výroba paliva je však nedostatečná a k dispozici je pouze omezené množství paliva. Evropské aerolinie, producenti biopaliv a Evropská komise loni podepsali dohodu, jejímž cílem je zvýšit do roku 2020 objem produkce biopaliva pro letecký průmysl na dva miliony tun.
   
Přínosy některých směsí biopaliv k životnímu prostředí jsou však často zpochybňovány. Některé plodiny pro biopaliva se totiž pěstují na půdě, která může být využívána pro pěstování plodin pro výživu lidí. Britské aerolinie British Airways plánují od roku 2015 začít využívat biopalivo vytvořené z odpadků.
   
Lufthansa při letech tankuje do jednoho z motorů letadla Airbus A321 směs, která obsahuje z poloviny biopalivo a z poloviny běžné palivo. Firma uskutečnila 1187 letů s biopalivem a podle počátečních propočtů se její emise oxidu uhličitého snížily o 1471 tun. Při letu z Frankfurtu do Washingtonu by se emise měly snížit o 38 tun, což odpovídá emisím šesti letů mezi Frankfurtem a Berlínem, napsala agentura Reuters.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka