V Pekingu zrušeno či odloženo 155 letů kvůli extrémnímu smogu

11.01.2012

Peking 10. ledna (ČTK) - Více než 150 letů bylo dnes zrušeno či zpožděno na letišti v Pekingu kvůli hustému smogu. Americké velvyslanectví v čínské metropoli uvedlo, že znečištění pekingského ovzduší dosáhlo takového rozsahu, že je "mimo měřítko".


   
Mezi aeroliniemi, které postihlo odvolání či odložení 155 příletů a odletů na pekingském mezinárodním letišti, jsou mimo jiné společnosti Air France a Lufthansa.
   
Čínský státní meteorologický ústav udal jako důvod ke komplikacím v letovém provozu jako obvykle mlhu, která na některých místech metropole snižuje viditelnost na pouhých 200 metrů. Kvalitu ovzduší označily čínské úřady za "dobrou".
   
Vládní data ovšem zahrnují pouze škodliviny přesahující svou velikostí deset mikrometrů. Zastupitelský úřad Spojených států publikuje i údaje o výskytu škodlivých částic menších než 2,5 mikrometru, které podle vědců patří k nejnebezpečnějším, protože dokážou proniknout velmi hluboko do plic.
   
Americká ambasáda na twitteru sdělila, že koncentrace nejmenších částic ve vzduchu byla většinu dnešního dopoledne "mimo ukazatele". Index kvality vzduchu podle amerického velvyslanectví označuje hladinu emisí přesahující číselnou hodnotu 150 za nezdravou, hodnoty přes 200 jsou považovány za velmi nezdravé a přes 300 za nebezpečné. Dnešní znečištění překročilo hranici 500, která na indexu představuje měřitelné maximum.
   
Časté rozpory mezi údaji o znečištění pekingského ovzduší ze strany amerických a čínských úřadů vyvolaly v poslední době značné rozhořčení čínské veřejnosti. Čínská vláda proto minulý týden oznámila, že do začátku nového lunárního roku, který připadá na 23. ledna, začne každou hodinu zveřejňovat údaje týkající se koncentrace škodlivých částic menších než 2,5 mikrometru. Zatím se tak ovšem ještě nestalo.
   
Mezinárodní organizace řadí Peking mezi nejvíce znečištěná města na světě. Přispívá k tomu kromě četných tepelných elektráren také pět milionů automobilů, k nimž každoročně přibývá dalších 240.000.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka