Fenič předal vládě dopis žádající pojmenovat letiště po Havlovi

11.01.2012

Praha 11. ledna (ČTK) - Dopis žádající, aby letiště v Praze Ruzyni neslo jméno exprezidenta Václava Havla, předal dopoledne na úřad vlády režisér Fero Fenič. V textu zdůraznil, že iniciativu s přejmenováním letiště podporuje přes 80.000 lidí. Havel zemřel loni 18. prosince a nápad pojmenovat po něm největší letiště v zemi se zrodil téměř okamžitě.
   
"Jako předsedu vlády, která zastupuje zájmy ČR v akciové společnosti Letiště Praha, si Vás jménem těchto občanů dovolujeme požádat, aby vstupní brána do naší země, kterou ročně projde více než 12 milionů lidí, dostala jméno Václava Havla," napsal Fenič premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Dopis podepsala i režisérka Olga Sommerová a někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček.
   
Nápad, který veřejně podpořila řada českých osobností, má ale i své odpůrce. S výzvou nesouhlasí například někdejší Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel.
   
V úterý k přejmenování letiště vyzvali i pražští radní. Otázku chce na vládě podle svého mluvčího otevřít ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
   
Vláda v prosinci přijala zákon o zásluhách Václava Havla. Podle Feničova dopisu ale nebyl tento krok "doplněn žádným konkrétním činem uznání, který by neměl jen formální a lokální hodnotu".
   
Fenič premiérovi a všem členům vlády napsal, že v ČR jsou stovky až tisíce pomníků, náměstí, ulic, škol, knihoven, divadel a podobně, které by mohly nést Havlovo jméno. "Jejich působnost i dopad je však vždy limitován místem nebo skupinou obyvatel a u institucí i těžko garantovatelnou úrovní a úspěšnou budoucností," podotkl.
   
Pojmenování letiště, tedy "vstupní brány do naší země" naopak podle Feniče zasáhne bez ohledu na bydliště, sociální, vzdělanostní a národnostní či věkové omezení, velké skupiny obyvatel včetně menšin. "Tento krok bude mít nadčasovou, nadteritoriální a multikulturní funkci. Bude aktem veřejné služby, kterou pro tuto zemi také dělal Václav Havel," zdůraznil Fenič s tím, že toto rozhodnutí může učinit vláda.
   
Státní akciová společnost Letiště Praha si už před Vánoci zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla - "Vaclav Havel Prague International Airport".
   
Ve světě nese jméno významných státníků řada letišť. Tím nejznámějším je asi letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. Toto jméno dostalo již 24. prosince 1963, tedy zhruba měsíc po Kennedyho smrti.
   
Bývalý československý a český prezident Havel zemřel ve věku 75 let v neděli 18. prosince na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka