Ředitel LOM Ploch končí ve funkci po schůzce s Vondrou

20.01.2012

Praha 20. ledna (ČTK) - Ředitel státního podniku Letecké opravny Malešice (LOM Praha) Jindřich Ploch odchází z funkce. Rozhodnutí předcházela schůzka s ministrem obrany Alexandrem Vondrou, napsal dnes server Euro.cz. Podle auditu ministerstva je podnik ve špatném ekonomickém stavu. Kvůli výsledkům auditu přišli už dříve o místo dva vrcholní manažeři firmy. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK Plochův odchod z funkce potvrdil.
   
Končící ředitel leteckých opraven předal svou rezignaci ministru obrany ve čtvrtek, Vondra ji přijal. Oficiálním důvodem je podle Plocha fakt, že podnik stojí "na prahu nového období své existence a činnosti a tato změna by se měla projevit i v novém vedení podniku", sdělila ČTK mluvčí LOM Martina Fišerová. "Všechny věci mají nějaký vývoj. V nejbližších dnech uzavřeme kontrakty v zahraničí, argumenty o špatné hospodářské situaci jsou liché," řekl Ploch Euro.cz.
   
"Naším jednoznačným úsilím bude státní podnik konsolidovat, restrukturalizovat a pokračovat v úsilí o uplatnění LOM Praha v mezinárodním prostředí," řekl ČTK mluvčí obrany Pejšek. Ministerstvo podle něj vybere nového ředitele v následujících týdnech. "Důležité pro nás je, že Jindřich Ploch zůstává do doby plného předání funkce, takže nebudou ohroženy probíhající aktivity a projekty," dodal Pejšek.
   
Podle mluvčí LOM Fišerové bude Ploch funkci svému nástupci předávat postupně, aby zachoval kontinuitu vedeni. "A proto, aby nedošlo ke zpřetrhání již vytvořených složitých mezinárodních vztahů a uzavřených smluv," dodala Fišerová.
   
Audit ministerstva obrany z loňského roku odhalil nevýhodné transakce provedené uvnitř LOM. V jejich důsledku měla vzniknout škoda za desítky až sto milionů korun. Vedení resortu proto podalo koncem října trestní oznámení. V prosinci se pak případem začala zabývat protikorupční policie.
   
Stejná policejní složka se zabývá i samotným auditem, který provedla firma KPMG. Auditorskou firmu vybralo podle deníku Právo ministerstvo loni v červnu se souhlasem ministra obrany Vondry bez veřejné soutěže v rámci takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Takovou možnost ale zákon připouští jen v případech krajní naléhavosti, primárně při živelních pohromách nebo jiných neočekávaných událostech.
   
Ministerstvo přitom smlouvu s KPMG podepsalo i přes varování svých právníků, že je vedením prosazovaná strategie při výběru auditora v rozporu se zákonem, napsal již dříve list. Předpokládaná cena se prý měla pohybovat kolem deseti milionů korun, hranice pro vyhlášení soutěže je přitom dva miliony. Ministerstvo svůj postup hájí tím, že audit byl nutný, protože v podniku hrozilo nebezpečí hospodářských škod.
   
Státem vlastněná společnost LOM pro českou armádu v současnosti především opravuje a modernizuje vrtulníky Mi-171Š. Zajišťuje také výcvik pilotů. Těchto služeb v minulých letech využívala i americká armáda a v ČR také cvičili piloti vznikajícího afghánského letectva.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka