Kvůli útoku povstalců na radar narušen letecký provoz v Kolumbii

23.01.2012

Bogotá 22. ledna (ČTK) - Kvůli útoku povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC)na radarové zařízení byly zpožděny vnitrostátních lety na jihu země a některé mezinárodní lety do sousedního Ekvádoru a Panamy. Informoval o tom v sobotu úřad pro civilní letectví. Při útoku byl zabit policista, který zařízení hlídal.
   
Kromě letecké dopravy má radarové zařízení v departamentu Cauca využití i v boji proti pašerákům drog. Ředitel úřadu pro civilní letectví řekl, že oprava radaru zabere několik měsíců.
   
Povstalci z FARC na radarové zařízení zaútočili mimo jiné podomácku vyrobenými raketami. Útok podle agentury Reuters dokládá schopnost hlavní kolumbijské povstalecké skupiny poškodit místní infrastrukturu i přesto, že skupina byla během dlouholeté armádní ofenzivy podporované Spojenými státy velmi oslabena a řada jejích předáků zabita.
   
Kolumbie je už téměř pět desítek let dějištěm ozbrojeného konfliktu, v němž proti sobě stojí levicoví povstalci, krajně pravicové polovojenské oddíly, armáda a čas od času gangy obchodníků s drogami. Konflikt si od roku 1964 vyžádal nejméně 120.000 lidských životů.
   
FARC původně vedly boj proti kolumbijským vládám, od 90. let jsou ale stále více aktivní v pašování drog. Spojené státy i Evropa FARC považují za teroristickou skupinu.
   
Skupina začátkem ledna oznámila, že je připravena jednat s vládou prezidenta Juana Manuela Santose. Podle prezidenta ale marxističtí rebelové musejí nejdříve dokázat, že chtějí mír, propustit všechny rukojmí a zastavit útoky. FARC, která má nyní podle odhadů 8000 až 11.000 ozbrojených členů, však zbraně odevzdat odmítá.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka