Bratislavskému letišti loni opět ubylo pasažérů, letos čeká obrat

26.01.2012

Bratislava 25. ledna (ČTK) - Bratislavskému letišti M. R. Štefánika se ani loni nepodařilo zastavit pokles počtu odbavených cestujících, se kterým se potýká od roku 2009. V minulém roce prošlo branami letiště necelých 1,59 milionu cestujících, což znamená meziroční snížení o pět procent. Letos letiště očekává minimálně udržení loňských výsledků navzdory tomu, že pravidelné linky ze slovenské metropole ukončily České aerolinie (ČSA).
   
Největší slovenské letiště využívají hlavně klienti irských nízkonákladových aerolinek Ryanair, které loni přepravily více než milion pasažérů, oznámilo dnes letiště. Na druhém místě v pravidelné dopravě skončily s bezmála 59.000 cestujícími ČSA, které ale na konci loňska oznámily zrušení letů z Bratislavy. Původně ČSA z Bratislavy létaly do šesti destinací.
   
V charterové dopravě na bratislavském letišti dominoval loni český Travel Service s více než 316.000 přepravenými osobami. Objem přepraveného nákladu letišti vzrostl o 16 procent na 20.530 tun.
   
Úbytek pasažérů na státem kontrolovaném letišti, které v létě plánuje otevřít druhou část nového terminálu, by se měl letos zastavit. "Pokud vyjdou rozvojové programy, mohli bychom se letos dostat na úroveň 1,6 milionu cestujících," uvedl provozní ředitel letiště Juraj Mitka. Od března například začne z Bratislavy létat do dvou destinací norská nízkonákladová společnost Norwegian.
   
Bratislavskému letišti se počet cestujících snižuje od vypuknutí světové hospodářské krize a po krachu nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope. Mnoho Slováků navíc využívá služeb vídeňského letiště s mnohem rozsáhlejší nabídkou linek, které je od Bratislavy vzdáleno necelou hodinu jízdy autem. Vídeňské letiště loni odbavilo 21,1 milionu pasažérů, což představuje meziroční nárůst o 7,2 procenta.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka