Rafale do Indie

01.02.2012

Včera, v úterý 31.ledna se flymag jako první v České republice dozvěděl zcela exkluzivní zprávu, kterou se nyní jako první dozvědí také čtenáři flymagu.

Francouzský výrobce vojenských letounů Dassault Aviation podle nejnovějších, zcela exkluzivních zpráv pro flymag vyhrál kontrakt na dodávku neuvěřitelných 126 víceúčelových bojových strojů pro indické vojenské letectvo, tzv. Indian Multi-Role Combat Aircraft (MMRCA) s velmi moderním víceúčelovým strojem páté generace Dassault Rafale. Zajímavé je, že v soutěži indického letectva - výběrové řízení na nový letoun systému MMRCA bylo vypsáno již před delší dobou - porazil díky pro indické letectvo velmi příznivé ceně další moderní evropský stroj 5. generace, který byl společně s ním posledním účastníkem exkluzívní soutěže, Eurofighter. „Rafale porazil Eurofighter čtyřnárodního konsorcia cenou, přičemž jeho nabídka byla technicky nejvíce uspokojivá“, dodává k tomu exkluzivně pro čtenáře flymagu server Stratpost. Francouzský výrobce si může doslova zamnout ruce. Vítězství v kontraktu indického vojenského letectva v hodnotě „zanedbatelných“ 10 bilionů amerických dolarů pro něj znamená, že po podepsání vlastního kontraktu s indickým vojenským letectvem a tamější vládou v dubnu tohoto roku, tedy na počátku indického hospodářského roku, dodá zmíněnému vojenskému letectvu během tří dalších let prvních 18 letounů, vyrobených ještě u Dassaulta, dalších 108 podobně jako většinu předchozích víceúčelových strojů zahraničního původu, které již jsou ve výzbroji indického letectva, vyrobí licenčně místní velký letecký výrobce, Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

 

Zajímavé je, že Rafale významně zmodernizuje dosavadní flotilu víceúčelových strojů zdejšího vojenského letectva a počítá se s tím, že postupně nahradí již velmi zastaralé a v poslední době pro různé závady i velmi problémové ruské a sovětské Migy-21 a 27, respektive víceúčelové SEPECAT Jaguar francouzsko-britského původu (první prototyp Jaguaru vzlétl již v září 1968 a letoun byl z výzbroje francouzského i britského vojenského letectva vyřazen již v devadesátých letech minulého století). Řada zastaralých Migů ruského původu, užívaných indickým letectvem, také během několika posledních let smrtelně havarovala, což znamenalo i ztráty na životech tamějších vojenských pilotů.

Po postupném dodání vzorových kusů z Francie a vyrobení dalších u HAL doplní supermoderní Rafale již dnes velmi zajímavý letový park víceúčelových letounů indického vojenského letectva. To již nyní používá 51 francouzských Mirage 2000, 63 ruských Migů 29 a do jeho výzbroje byly již zařazeny i první ze 140 moderních ruských Su-30 MKI, kterých má v indickém letectvu v konečné fázi operovat celkem 272.

Již příští rok mají park moderních víceúčelových strojů zdejšího vojenského letectva rozšířit také první ze 120 lehkých bojových strojů TEJAS vlastní indické konstrukce a výroby. Perspektivně se - zřejmě ve druhém desetiletí tohoto století - také počítá se zařazením do výzbroje 210 kusů supermoderního stíhacího stroje páté generace s vlastnostmi stealth, který se prozatím skrývá pod šifrou FGFA. Při tvrdém konkurenčním boji o tento největší kontrakt na nákup vojenských letounů od devadesátých let minulého století mohlo mít na vítězství Rafalu vliv i jeho velmi úspěšné nasazení ve víceúčelové roli při potlačování odporu početných Kaddáfího obrněných jednotek při loňské spojenecké letecké pomoci libyjským povstalcům během tamější občanské války. První plně výzbrojí naložený Rafale francouzského vojenského letectva Armée d´air se nad libyjským přístavem Benghází poprvé v rámci spojenecké operace Odyssey Dawn objevil 19. března 2011.

Nelze vyloučit, že nejde o poslední exportní úspěch hbitého francouzského víceúčelového stroje. Konkursy MMRCA na nové víceúčelové stroje totiž vypsala také vojenská letectva Brazílie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Kataru, Bulharska či Řecka. Navíc se již delší dobu neoficiálně hovoří o tom, že vítězství Rafalu v konkursu brazilského vojenského letectva je téměř jisté.

 

Prameny

http://theaviationist.com/2012/01/31/mmrca-rafale/ Cenciotti David Breaking:“The Dassault Rafale has won the Indian Medium Multi-Role Combat Aircraft Tender“ www.flugrevue.de/de/militaer/fluggeraet-hersteller/Indien-waehlt-rafale.83222.htm 

 

Mgr. Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka