Lindbergha kromě létání nechvalně proslavily kontakty s nacisty

02.02.2012

Detroit/Praha 2. února (ČTK) - Americký letec Charles Lindbergh se v květnu 1927 nesmazatelně zapsal do historie, když jako první člověk v letounu těžším vzduchu přeletěl z Ameriky na evropský kontinent. Rekordní výkon z něj rázem udělal miláčka davů, Lindberghův život ale provázely i méně jásavé okamžiky. Rodák z Detroitu, který přišel na svět 4. února 1902, ztratil v roce 1932 při únosu dvouletého syna a během pobytu v Evropě ve 30. letech se netajil sympatiemi k nacistickému Německu.


   
Některé Lindberghovy názory, vycházející ze studia eugeniky, navíc nebyly příliš vzdáleny německému pohledu na rasovou otázku. V roce 1938 si dokonce z Berlína odvezl velkokříž Řádu německé orlice, který převzal z rukou jednoho z nejmocnějších mužů Třetí říše Hermanna Göringa. Krátce před Charlesem Lindberghem se této pochybné pocty dostalo také jeho krajanovi Henrymu Fordovi, který kromě podnikatelského nadání proslul také svou nenávistí vůči Židům.
   
Lindbergha ale přesto nelze vnímat jako přisluhovače nacistů, ačkoliv před vstupem Spojených států do druhé světové války patřil k předním představitelům izolacionistického hnutí. V tom ostatně navázal na rodinnou tradici, jeho otec Charles Augustus Lindbergh jako člen Kongresu ostře vystupoval proti zapojení USA do "velké války". Lindbergh junior, který navštívil i SSSR, také hlásal, že Anglie, Francie, Německo a USA musí vybudovat zeď, jež bude čelit "záplavě podřadné krve" z východu.
   
Po japonském útoku na Pearl Harbor ale Charles Lindbergh nezaváhal, ukázal vlastenectví a nabídl své služby americké armádě. Pro americkou vládu navíc pracoval už v době svých meziválečných cest po nacistickém Německu a jeho leteckých továrnách, po nichž referoval o rostoucí síle a kvalitě rodící se Luftwaffe. Podle některých názorů však i Lindbergh sedl na lep nacistické propagandě a německé letectvo popisoval silnější, než ve skutečnosti bylo.
   
Přes Lindberghovy nepochybné zásluhy i to, že v polovině 20. let úspěšně absolvoval vojenský letecký výcvik a do roztržky s vládou v dubnu 1941 nosil plukovnické výložky, administrativa po vstupu do války nesouhlasila s jeho návratem do uniformy. Působil tedy alespoň v leteckém průmyslu, pomáhal například se zaváděním velkosériové výroby bombardérů Consolidated B-24 Liberator (v britském Královském letectvu je používali také českoslovenští letci) a podílel se na pilotním výcviku.
   
Přestože Charles Lindbergh zůstal oficiálně až do roku 1954 mimo armádu, zasáhl i do leteckých bojů. Nejprve nepřímo: jako poradce učil například piloty stíhaček P-38 Lightning, jak lépe hospodařit s palivem a udržet se déle ve vzduchu, nebo přišel s metodou, díky níž mohly z letadlových lodí startovat i pumami přetížené stíhací bombardéry F4U Corsair. Právě na nich se roce 1944 zúčastnil i ostrých akcí a dokonce si - i když oficiálně byl stále byl civilem - připsal vzdušné vítězství.
   
Po válce působil Lindbergh jako poradce náčelníka amerického letectva a v roce 1954 se stal brigádním generálem. Velkého úspěchu dosáhla autobiografie The Spirit of St. Louis z roku 1953, nazvaná podle jeho slavného letounu, za kterou dostal Pulitzerovu cenu. Ani po válce přitom Charles Lindbergh úplně neopustil své názory na rasu. "Věděl ale, že po zážitcích z druhé světové války nebudou americkou veřejnost vůbec zajímat," řekl autor jeho biografie Andrew Scott Berg.
   
Až dlouho po Lindbergově smrti (zemřel 26. srpna 1974 na Havaji) se také ukázalo, jak syn švédského imigranta pojal svůj boj za šíření "těch správných" genů. "Zkušenosti s chovem zvířat na naší farmě mne naučily, jak je důležitý dobrý původ a správné geny," řekl jednou v souvislosti s výběrem životní partnerky. V roce 1929 se nakonec oženil s dcerou budoucího amerického velvyslance v Mexiku, s níž měl celkem šest dětí a manželství přestálo i ztrátu dvouletého synka.
   
Kromě potomků s Ann přitom Charles Lindbergh zplodil nejméně sedm dalších dětí. Na svět přišly v 50. a 60. letech v Evropě a jejich matkami byly tři Němky. Brigitte Hesshaimerová, která žila nedaleko Mnichova, měla s Lindberghem dva syny a dceru, její sestra Marietta dva syny. Další dceru a syna mu porodila sekretářka a přítelkyně sester Hesshaimerových, která pocházela z východopruského šlechtického rodu. Informace o Lindberghových evropských potomcích vypluly na povrch teprve před pár lety.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka