Vláda počítá se stíhačkami ve vojenském letectvu i po roce 2015

02.02.2012

Praha 1. února (ČTK) - Česká republika se nevzdá nadzvukového letectva ani po roce 2015, kdy končí nynější pronájem švédských stíhaček Jas-39 Gripen, rozhodla dnes vláda. Definitivní rozhodnutí o tom, jak stíhačky pro české vojenské piloty zajistit, ale podle premiéra Petra Nečase (ODS) odložila na dobu, kdy se zlepší ekonomická situace. Vláda také pověřila ministra obrany Alexandra Vondru jednat se zástupci švédské vlády o možnostech "překlenovacího řešení" dalším provozováním 14 letounů Jas-39 Gripen.


   
Ministr obrany pak má do poloviny roku předložit vládě informaci, jak jednání se Švédskem dopadla. Vláda poté rozhodne o dalším postupu.
   
"Ve stávající ekonomické situaci vláda i s ohledem na veřejné rozpočty nepovažuje za vhodné, aby spustila výběrové řízení, které by definitivním způsobem mělo vyřešit problematiku ochrany vzdušného prostoru," vysvětlil Nečas. Takové řešení by totiž dlouhodobě zavázalo české veřejné rozpočty poskytnout nezanedbatelné finance.
   
Vláda se proto podle premiéra fakticky rozhodla definitivní řešení odložit a najít způsob, jak překonat období ekonomických problémů. Nečas přitom odhadl, že překlenovací období by nemělo trvat déle než pět let. Poté už by měl kabinet o vzdušné obraně rozhodnout definitivně.
   
Ministr Vondra poznamenal, že všechny možnosti jsou stále otevřené. "Uvidíme, jak jednání dopadnou. Klíčové je pro nás ekonomické hledisko," řekl novinářům.
   
Dnešní rozhodnutí vlády podle něj znamená, že ČR nerezignuje na obranu vlastního nebe svými prostředky ani na závazky vůči spojencům. Výhodou přitom je, že český vzdušný prostor pomáhají v rámci aliančního systému NATINEADS chránit právě také spojenci, připomněl Vondra. "To ale také přináší určité povinnosti," dodal.
   
Rozhodnutí vlády uvítal náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek. "Zabezpečení ochrany vzdušného prostoru naší republiky vlastními silami a prostředky je pro armádu základním úkolem, který vyplývá z povinnosti chránit suverenitu našeho státu," zdůraznil. Ztráta nadzvukového letectva by byla podle generála nevratným krokem.
   
Vláda dnes také souhlasila s návrhem ministerstva obrany začít připravovat otevřené výběrové řízení na nákup radiolokační techniky. Vondra připomněl, že otázka obrany vzdušného prostoru se netýká jen letadel, ale i systémů velení a řízení či právě radarových systémů.
   
Premiér Nečas v minulosti tvrdil, že po skončení pronájmu letounů Jas-39 vypíše ČR nový tendr na stíhačky. Uvedl také, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá společnost dodávající gripeny šanci. Česko si podle něj pořídí letadla od jiného výrobce. Zájem o budoucí případný tendr již vyjádřil například Eurofighter či americký zbrojní koncern Lockheed Martin.
   
Letouny Jas-39 Gripen v současné době používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko. O jejich nákupu nedávno rozhodli Švýcaři. To, zda 22 gripenů armáda této neutrální země skutečně nakoupí, bude ještě letos muset definitivně rozhodnout parlament.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka