Česko chce stát v čele vrtulníkového výcviku v NATO

03.02.2012

    Brusel 2. února (ČTK) - Česká republika se spojí s Chorvatskem kvůli vrtulníkovému výcviku pro Severoatlantickou alianci (NATO). Společně chtějí vybudovat výcvikové středisko NATO. V Bruselu o tom jednal ministr obrany Alexandr Vondra s aliančními partnery.

    "Chceme se ujmout vedoucí role při výstavbě a vytváření mnohonárodnostního centra leteckého výcviku. To je projekt, který (letos) představíme na summitu v Chicagu plnohodnotně," řekl k tomu Vondra.

    Plánovaný projekt ČR a Chorvatska je součástí nového strategického přístupu NATO označovaného jako "chytrá obrana" (smart defence). Jeho cílem je i pod dopady ekonomické krize sdílet v rámci nadnárodních projektů schopnosti, znalosti i materiál tak, aby to bylo hospodárnější než v případě, když státy postupují samostatně.

    "Máme za to, že dáme-li síly dohromady, tak s nižšími náklady dosáhneme vyššího efektu," řekl velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

    Nyní se tak už pracuje na několika velkých "vlajkových" projektech, mezi nimiž je například protiraketová obrana NATO. Vedle nich se připravují i desítky méně rozsáhlých projektů, k nimž se řadí i česko-chorvatská iniciativa. Přípravy pak směřují k summitu NATO, který se uskuteční v květnu v Chicagu a na němž by se mělo o projektech rozhodovat.

    V ČR by se pro výcvikové středisko využívala základna v Pardubicích, na níž se už nyní cvičí postupně afghánští a američtí piloti. Vedle toho by k dispozici mohly být i trenažéry v Ostravě. Chorvatsko zase nabízí mimo jiné příhodné geografické podmínky pro výcvik.

 

    Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka