Maďarské aerolinie Malév zastavily veškeré lety, nemají peníze

03.02.2012

     Budapešť 3. února (ČTK) - Maďarská letecká společnost Malév zastavila provoz a zrušila všechny lety. Důvodem je špatná finanční situace. Malév již působí v mimořádném režimu ochrany před věřiteli a na počátku tohoto týdne byl jmenován konkurzní správce. Malév létá i do Prahy. Zrušení letů mezi českou a maďarskou metropolí se dnes podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí dotkne zhruba stovky cestujících.
 

 

    Všechny lety aerolinií byly zastaveny dnes v 6:00 SEČ. Malév uvedl, že dodavatelé ztratili důvěru ve firmu a začali po ní požadovat platby předem. Vláda pak již nebyla schopna firmě poskytovat další peníze. "To urychlilo odliv hotovosti v takové míře, že se do dnešního dne stala situace aerolinií neudržitelná," uvedlo vedení Malévu v prohlášení. Představenstvo se proto rozhodlo okamžitě zastavit provoz, aby minimalizovalo ztráty.

    Podíl společnosti Malév na provozu Letiště Praha je velmi malý, podle Krejčí představuje zhruba půl procenta celkových výkonů. "Přímé letecké spojení mezi Prahou a Budapeští zůstane zachováno, protože České aerolinie provozují pravidelnou linku do maďarské metropole, a to třikrát denně ve všední dny, dvakrát v sobotu a jednou v neděli," sdělila ČTK Krejčí. Cestující, jimž byly lety zrušeny, se mají obrátit na Malév a její nasmlouvanou odbavovací společnost Czech Airlines Handling.

    Firma se dostala do potíží po nedávném oznámení Evropské komise, že musí vrátit státní pomoc v řádu milionů dolarů, kterou dostala v letech 2007 až 2010. Agentura Reuters již dříve uvedla, že částka, kterou má Malév vracet, odpovídá tržbám podniku za celý rok 2010.

    Premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth uvedl, že rozhodnutí o zastavení letů předcházela skutečnost, že dvěma letadlům společnosti nebylo dovoleno kvůli nesplaceným dluhům vzlétnout. Šlo o lety z Tel Avivu a z Irska. Premiér stále věří, že se zemi podaří najít investora ochotného investovat do aerolinek a národní letecký přepravce bude zachován.

    Malév působí na trhu 66 let. Na ročním obratu budapešťského letiště má podíl 40 procent a jeho flotila čítá 22 letadel. V roce 2010 vykázal ztrátu 24,6 miliardy forintů (2,1 miliardy Kč). Na počátku tohoto měsíce však oznámil, že letos čeká výrazné zlepšení provozních výsledků díky vyšším příjmům a obsazenosti letadel. Malév je členem letecké aliance oneworld, které vévodí American Airlines a British Airways. Dluh firmy se pohybuje kolem 60 miliard HUF.

    Maďaři se snažili Malév privatizovat hned po pádu komunismu v roce 1989, zatím ale neúspěšně. Celkem se po revoluci tamní vláda snažila firmu privatizovat pětkrát. Po poslední neúspěšné privatizace kabinet v Malévu v roce 2010 odkoupil zpět bez pěti procent celý podíl. Společnost zaměstnává zhruba 2600 lidí.

    Vláda loni vedla několik jednání o spolupráci Malévu s čínskou leteckou společnosti Hainan Airlines. Dohodu se však nepodařilo dokončit.   

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka