NATO se shodlo na projektu nepilotovaných pozorovacích letounů

04.02.2012

Ministři obrany Severoatlantické aliance (NATO) se na dnes skončeném dvoudenním zasedání v Bruselu rozhodli dát zelenou projektu, v němž chce 13 zemí aliance včetně ČR nakoupit nepilotované letecké prostředky.

Letouny Global Hawk RQ-4B, kterých by mělo být celkem pět, jsou schopné z velké výšky dodávat spojencům informace o situaci na zemi. Ve vzduchu navíc mohou zůstat i více než 24 hodin. 

Jednání o projektu, který by měl začít fungovat v roce 2015, se táhla řadu let. Hlavní problém byl hlavně s tím, jak by se měla aliance podílet na provozu této techniky, která bude pak k dispozici i pro alianční nasazení. 

Hlavní základnu bude mít projekt v italské Sigonelle, pod níž bude spadat několik dalších stanic. "Dá našim velitelům schopnost vidět, co se odehrává na zemi," řekl šéf aliance Anders Fogh Rasmussen po jednání. 

Na projektu se podílejí kromě ČR ještě Spojené státy, Bulharsko, Slovensko, Slovinsko, Estonsko, Itálie, Litva, Lucembursko, Lotyšsko, Norsko, Rumunsko a Německo.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka