NTSB si posvítí na amatérsky vyrobená letadla

05.02.2012

Americký národní výbor bezpečnosti dopravy (NTSB) se chystá toto jaro na velkou studii experimentálních a po domácku vyrobených letadel (tzv. Experimental amateur built aircrafts – E-AB).

Program byl nastartován, aby zhodnotil bezpečnost této rychle se rozvíjející a inovativní oblasti všeobecného letectví. Studie bude obsahovat analýzu nehod za období jednoho roku. Budou zahrnuty nehody z databáze NTSB, ale také zdrojů jako FAA, Asociace pro experimentální letectví nebo data poskytnutá jednotlivci.

Součástí studie bude také hloubkový rozbor všech 222 nehod letadel typu E-AB, ke kterým došlo minulý rok. V 54 případech došlo k úmrtí cestujících nebo členů posádky. Celkem zemřelo 67 lidí.

Pokud se podíváme více detailně na konkrétní typy letadel, které v loňském roce havarovaly, zjistíme, že šlo v 93% případů o klasická doma vyrobená letadla, 4% byly gyroplány, 2% vrtulníky a 1% kluzáky. K nehodám došlo ve 44 státech USA, nejvíce v Kalifornii (18 nehod), Texasu (16 nehod) a na Floridě (14 nehod). Ve více než polovině případů (53%) došlo k nehodě na letadle, které bylo koupeno již jako používané.

“Věříme, že po dokončení studie budeme schopni dát tvůrcům doma vyrobených letadel a inovátorům cenné tipy, jak vylepšit bezpečnost, a že se tato doporučení doopravdy promítnou do vývoje těchto letadel.“, říká předseda NTSB, Deborah Hersman.

Autor: Jakub Velička, Zdroj: FlightGlobal.com

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka