Poptávka po letecké dopravě v Brazílii se za 10 let ztrojnásobila

06.02.2012

Poptávka po letecké přepravě v Brazílii se za posledních deset let téměř ztrojnásobila. Podle údajů úřadu pro civilní letectví se od roku 2002 zvýšila o 194 procent, z toho v samotném roce 2011 stoupla o 16 procent. Brazílie je nyní pod tlakem, aby posílila systém letecké dopravy před mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2014 a olympijskými hrami v roce 2016.

V roce 2002 aerolinie na linkách z Brazílie přepravily 34,3 milionu cestujících. Loni to již bylo 107,8 milionu cestujících. 

Zatímco aerolinie vzkvétají, cestující se potýkají s přeplněnými letišti, růstem cen letenek a zpožděním často způsobeným špatným stavem letištní infrastruktury. Nejméně sedm letišť v zemi by potřebovalo výraznou přestavbu, aby Brazílie mohla splnit sliby, které dala při získání práva hostit fotbalové mistrovství světa a olympijské hry. Modernizace letišť bude nejdražší částí přípravy Brazílie na tyto akce. 

Podle úředníků celkové investice do modernizace letišť stouply z 5,5 miliardy realů (60,7 miliardy Kč) na začátku roku 2011 na 6,4 miliardy realů (70,7 miliardy Kč) na konci roku. Vláda slibuje, že modernizace letišť bude dokončena včas na mistrovství světa, nepodaří se ale zřejmě splnit původní slib, že by pět letišť mělo dokončit modernizaci do června 2013. 

Brazílie rovněž spustila aukci koncesí na výstavbu a provoz terminálů na třech velkých letištích v zemi. Zájemci měli předložit nabídky do 2. února a udělení koncesí má vláda oznámit v pondělí. Podle předběžných zpráv byl o koncese velký zájem, své nabídky v aukci předložilo nejméně 11 zájemců. 

Koncese se týkají jednoho letiště v Brasílii a dvou letišť v Sao Paulu. Větší z letišť v Sao Paulu bylo loni zvoleno nejhorším letištěm v Latinské Americe, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka