Stovka letí do světa

07.02.2012

    Do celého světa se může po pátečním rozhodnutí Evropské agentury pro leteckou bezpečnost (EASA) rozlétnout velmi povedený ruský malý dopravní letoun Suchoj Superjet 100. EASA totiž jeho výrobci, společnosti Sukhoi Civil Aircaft Company (součást společné federace ruských leteckých výrobců, United Aircraft Corporation) v pátek 3. února oficiálně předala osvědčení, že stroj RRJ-95B, známější pod označením Su-100, odpovídá západoevropským standardům leteckého provozu. V praxi to znamená, že „Stovka“ se může opravdu rozlétnout do světa, neboť je již certifikována podle evropských standardů a může tedy být v provozu ve všech, případně i mimoevropských státech, které buď dodržují předpisy EASA či jsou přímo jejími členskými státy.


    Velmi reálná možnost prodeje pěti „sůček“ se s velkou pravděpodobností může rýsovat na velmi lukrativním blízkovýchodním trhu. Tamější regionální letecký dopravce Bahrain Airlines totiž v letech 2014-2015 potřebuje doplnit svůj letový park o pět 100-130 místných dopravních strojů. Su-100 je v závěrečné fázi výběrového řízení společně s kanadským letounem firmy Bombardier řady CS series jedním z posledních dvou kandidátů. Rozhodnutí o tom, zda Suchoj v soutěži zvítězil, se výrobce dozví do konce tohoto roku.

    Šest moderních Su-100 s kapacitou 100 pasažérů, poháněných dvěma již v roce 2010 EASA certifikovanými moderními dvouproudovými motory SAM 146, již létá v běžném provozu u ruských leteckých dopravců Armavia a Aeroflot. Bez zajímavosti určitě není, že moderní stroj byl vyvinut v úzké spolupráci s italským leteckým výrobcem Alenia Aermacchi.

    Pozoruhodné je, že Su-100 je po velkém dopravním Tupolevu 204 teprve druhým strojem ruské konstrukce a výroby, schváleným do provozu podle standardů EASA.

Prameny
http://www.flugrevue.de/de/zivilluftfahrt/flugeraete/suchoi-superje... Suchoi Superjet 100 erhaelt EASA- Zulassung
www.planes.cz/cs/novinky Bahrain Air vybírají mezi ruskou a kanadskou nabídkou

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka