Brazílie získala z aukce koncesí na letiště 272 miliard Kč

07.02.2012

    Sao Paulo 6. února (ČTK) - Brazílie získala z aukce koncesí na výstavbu a provoz terminálů na třech nejrušnějších letištích v zemi 24,5 miliardy realů (272 miliard Kč). To je mnohem více, než vláda očekávala. Koncese byly udělené soukromým konsorciím, která zahrnují firmy z Brazílie, Jihoafrické republiky, Francie a Argentiny.

    Brazílie potřebuje modernizovat a rozšířit svá letiště, která jsou nyní přetížená, protože poptávka po letecké přepravě roste. Za posledních deset let se poptávka po letecké přepravě téměř ztrojnásobila. Největší letiště v Sao Paulu však bylo loni zvoleno nejhorším letištěm v Latinské Americe. Země navíc bude v roce 2014 hostit fotbalové mistrovství světa a v roce 2016 olympijské hry a při získání práva pořádat fotbalový šampionát se zavázala k přestavbě letišť.

    Dnešní aukce koncesí přilákala velký zájem. Celkem se přihlásilo 11 konsorcií a jejich nabídky výrazně převyšovaly minima stanovená vládou. Proti rozhodnutí vlády uspořádat aukci koncesí však protestovali odboráři ze svazu zaměstnanců veřejného sektoru, kteří se obávají, že by mohli přijít o dlouhodobě chráněná pracovní místa a výhody, které mají jako zaměstnanci státní firmy Infraero, která v současnosti provozuje letiště v zemi.

    Koncesi na nový terminál hlavního mezinárodního letiště v Sao Paulu, známého jako Guarulhos, získalo konsorcium tvořené brazilskými společnostmi Invepar a OAS a jihoafrickou firmou ACSA. Cena činila 16,2 miliardy realů, což byl téměř pětinásobek minimální ceny stanovené vládou.

    Koncesi na další letiště v Sao Paulu, Viracopos, získala brazilská firma Triunfo Participações a francouzská Egis Airport Operation za 3,8 miliardy realů. Koncesi na nový terminál letiště v hlavním městě Brasília za 4,5 miliardy realů získalo konsorcium tvořené místní firmou Engevix a argentinskou Corporación America, napsala agentura Reuters.


Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka