Rafale bude létat i u Royal Air Force?

08.02.2012

    Po nedávném prodeji moderního francouzského víceúčelového letounu páté generace Dassault Rafale indickému vojenskému letectvu se koncem ledna na odborných leteckých serverech objevilo také zajímavé sdělení britského ministra obrany, z nějž vyplývá, že hbitý francouzský stroj možná bude létat také se znaky britského královského letectva a jeho nevšední silueta se tedy může objevit i nad Londýnem.


    Ministr totiž zmínil před novináři, že jeho ministerstvo kromě již zveřejněného zájmu o americký víceúčelový stroj Lockheed/Martin F-35/JSF ve verzi B se zkráceným vzletem a přistáním (STOVL), který má operovat z budoucích supermoderních britských letadlových lodí, zvažuje také případný nákup jiných moderních mnohaúčelových strojů páté generace. Vrchní velitel britského námořnictva admirál Sir Trevor Soar k tomu ovšem dodal, že vedení britských ozbrojených sil je stále více znepokojeno rostoucími náklady na vývoj F-35 i problémy, spojenými s dalším vývojem stroje, k nimiž se nyní navíc přidaly i aktuální škrty v novém obranném rozpočtu USA. Soar také údajně řekl, že Velká Británie není také vzhledem k vlastním výrazným škrtům v obranném rozpočtu schopna dále „unést“ nyní výrobcem požadovaných 100 milionů dolarů za jeden F-35. Navíc by s těmito náklady na technologicky supermoderní a vyspělý, ale velmi drahý stroj Velká Británie musela počítat nejméně do roku 2019, což je rok, kdy britské válečné námořnictvo, Royal Navy (RN) zařadí do svého stavu nové moderní letadlové lodě (v současné době žádnými nedisponuje, poslední ze starších, Invincible byla po vyřazení ze stavu RN sešrotována v loděnicích na Maltě v roce 2010). „Vzhledem k uvedeným skutečnostem bude Royal Navy zvažovat, že by si v mezidobí pořídilo Dassault Rafale nebo americký F-18 Hornet, přičemž oba stroje již  z palub francouzských či amerických letadlových lodí v současné době operují. JSF totiž bude hlavním objektem zájmu při přípravě další dlouhodobé obranné strategie Velké Británie až v roce 2015“, dodal k tomu britský admirál. Zajímavé je, že jeho nevšední sdělení rozpoutalo v odborných kruzích bouřlivou debatu na téma, zda pořízení Rafalů, které jsou ve srovnání s ostatními obdobnými stroji páté generace výrobcem nabízeny za velmi přijatelnou cenu, má smysl. Někteří experti totiž poukazují na to, že již v současné době je moderní evropský víceúčelový Typhoon exportován vojenským letectvům Saúdské Arábie a Ománu, z čehož logicky vyplývá, že jde o úspěšný letoun. Další ovšem správně upozorňují, že námořní (navalizovanou) verzi Typhoonu ještě jeho primární výrobce, zbrojní koncern BAE  nezkonstruoval a úpravy stroje na verzi, schopnou operovat z budoucích supermoderních britských letadlových lodí, si vyžádají značné dodatečné náklady. Někteří odborníci dodávají, že Británie již oficiálně u amerického výrobce objednala celkem padesát kusů F-35C za celkovou cenu astronomických 7,6 bilionu dolarů, přičemž drahé americké stroje má užívat jak Royal Air Force, tak letectvo britského námořnictva, Fleet Air Arm (FAA). Není bez zajímavosti, co k tomu nedávno dodal ministr britského obranného průmyslu Peter Luff: „Máme dále v úmyslu si do roku 2020 společně s moderními letadlovými loděmi pořídit i JSF“. Otázkou tedy prozatím zůstává, kdy a zda se vůbec nad Londýnem objeví první Rafale, opatřený výsostnými znaky některého ze zmíněných britských letectev, tzv. „pavími oky“….


Prameny
http://www.defencemanagement.com/news_story.asp?id=18662  UK considers Rafale and F-18 as , interim aircraft,

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka