Iniciativa Stop letišti Vodochody žádá prověření aktivit Penty

10.02.2012

    Kralupy nad Vltavou 9. února (ČTK) - Starostové měst a obcí z Iniciativy Stop letišti Vodochody žádají premiéra Petra Nečase, aby prověřil aktivity investiční společnosti Penta v České republice, zejména její privatizaci leteckého výrobce Aero Vodochody a záměry s Letištěm Vodochody. Poukazují přitom na údajné zapletení Penty do politické korupce na Slovensku v letech 2005 a 2006, jak ho popisuje údajný spis slovenské tajné služby s názvem Gorila. Penta považuje spojování kauzy Gorila s jejím podnikání v Česku za nemístné.

    Iniciativa bojuje proti plánovanému rozšíření Letiště Vodochody, které patří do skupiny Aero ovládané Pentou. "Jen tři sta kilometrů na východ od nás demonstrují lidé kvůli podezřením, které vynesl na světlo skandál s názvem Gorila a která se přímo dotýkají společnosti Penta. Je to další vážný stín na pověsti tohoto investora. O to větší vrásky nám dělá právě jeho záměr rozšiřovat Letiště Vodochody," uvedl starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. Starosta Líbeznic Martin Kupka varoval, že letiště ve Vodochodech se může stát předmětem spekulací, netransparentních obchodů nebo zdrojem vážných bezpečnostních rizik.

 


    "Spojování kauzy Gorila s našimi podnikatelskými aktivitami v České republice, a hlavně v Aeru a Letišti Vodochody, mi připadá absolutně nemístné," řekl dnes ČTK v reakci na dopis mluvčí společnosti Penta Martin Danko. "Pokud chtějí šetřit to, že jsme za Aero Vodochody zaplatili o miliardu víc v privatizační soutěži než druhý uchazeč v pořadí, tak prosím, nechť to šetří," dodal. Penta koupila Aero od státu na začátku roku 2007 za tři miliardy korun.

    Starostové také uvedli, že Penta přehlíží připomínky obcí a účelově bagatelizuje možné dopady vodochodského letiště na život lidí v jeho okolí. "Těžko můžeme bezmezně věřit slibům a údajům, které Penta v celé dokumentaci EIA k letišti uvádí," řekla starostka obce Máslovice Vladimíra Sýkorová. Studii vlivu rozšíření Letiště Vodochody na životní prostředí (EIA) má nyní na stole ministerstvo životního prostředí, vzniknout k ní má nezávislý oponentní posudek.

    Kopii dopisu premiérovi poslali starostové Kralup nad Vltavou, Líbeznic a Máslovic ministrovi životního prostředí Tomášovi Chalupovi, ministrovi vnitra Janu Kubicemu a předsedovi sněmovního bezpečnostního výboru Radku Johnovi.

    O modernizaci letiště a rozšíření provozu ve Vodochodech se hovoří už několik let, samospráva v okolních obcích je ale vesměs proti. Zástupci dotčených obcí tak loni v říjnu proti záměru Penty protestovali před sídlem Středočeského kraje. Letiště, ležící severně od Prahy, chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících především nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Představitelům obcí se nelíbí očekávaný nárůst hluku a emisí, ani zvýšená dopravní zátěž v okolí letiště.
   
Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka