Kiowa je milionář

13.02.2012

Pozoruhodné jubileum oslavilo minulý týden americké armádní letectvo (US Army Air Force). Jeden z jeho nejvytrvalejších tažných koní, lehký pozorovací vrtulník Bell OH-58 Kiowa si na své konto „zapsal“ letovou hodinu s neuvěřitelným číslem dva miliony. Jinak řečeno, jedna z armádních Kiow odlétala již dvoumiliontou hodinu ve službách amerického vojenského letectva. Velmi nezvyklé je, že zatímco z různých vojenských letectev včetně amerického jsou často vyřazovány i modernější stroje, s tímto nezničitelným a pro USAF velmi potřebným pracovním koněm se v jeho řadách počítá i v dalších desetiletích. Velmi neobvyklé ovšem je, že první model Kiowy,OH-58A, vyvinutý podle požadavků letectva z civilního vrtulníku firmy Bell 206 „Jet Ranger“ byl nasazen již ve vietnamské válce v sedmdesátých letech.

     „Lehká pozorovací Kiowa, která může v případě potřeby sloužit i pro lehkou bitevní podporu  našich vojsk, nasazených v různých konfliktních misích, např. v Afghanistánu,  i v dalších letech zůstane stále naším nezničitelným pracovním koněm. Nyní dosažený pozoruhodný milník v podobě dvou milionů celkově jí nalétaných letových hodin, z čehož 750000 letových hodin odlétala v ostrém bojovém nasazení v různých ozbrojených konfliktech, počínaje vietnamskou válkou, je jasným příkladem, jak důležitý tento vrtulník pro naše armádní letectvo bude i v budoucnu. I  v dalších letech u něj bude zajišťovat dosavadních 85 procent ozbrojených pozorovacích letů pro potřeby amerických vojáků, nasazených v různých konfliktech, např. v Afghanistánu a jinde“, říká o důležitosti Kiowy  pro americké armádní letectvo ředitel centra pro vývoj armádních vrtulníků fimy Bell Mike Miller. Zajímavé je, že OH-58 není jen klíčovým „koněm“ amerického armádního letectva, ale své neúnavné služby poskytuje také vojenským letectvům Rakouska, Kanady, Austrálie, Tchaj-wanu, Saúdské Arábie a Dominikánské republiky.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/miliater/fluggeraet-hersteller/oh-58-ki... OH-58 Kiowa erreicht zwei Millionen Flugstunden
Grose Flugzeugtypenbuch Berlin, Verlag fuer Verkerswesen 1987 heslo Bell 206 „Jet Ranger“/OH-58 „Kiowa“

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka