Boeing podepsal svou největší civilní zakázku za 22,4 mld USD

14.02.2012

    Singapur 14. února (ČTK) - Americký výrobce letadel Boeing podepsal svou dosud největší zakázku na dodávku civilních letadel, jak podle hodnoty, tak podle počtu objednaných letadel. Kontrakt s indonéskou leteckou společností Lion Air má podle katalogových cen hodnotu 22,4 miliardy USD (428 miliard Kč), oznámil dnes Boeing na letecké výstavě v Singapuru.

    Největší indonéský přepravce podle počtu cestujících si objednal 230 letounů, z toho 201 úsporných strojů 737 MAX a 29 letadel plánované nové generace 737-900 ER. Firma bude mít také opci na koupi dalších 150 letadel Boeing.

    Rozsáhlou zakázku Indonésie oznámila už v listopadu během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v zemi za jeho cest po Asii. Evropský výrobce Airbus tehdy obvinil Spojené státy z vyvíjení politického tlaku na zajištění zakázky.

    Svou až dosud největší civilní zakázku Boeing oznámil v prosinci, kdy si u něj americký nízkonákladový přepravce Southwest Airlines objednal 208 letadel Boeing 737 v katalogové ceně 19 miliard dolarů. Transakce překonala jen měsíc starou zakázku na 50 širokotrupých strojů modelu 777 za 18 miliard dolarů od arabské letecké společnosti Emirates, oznámenou na listopadové mezinárodní letecké výstavě v Dubaji.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka