Pentagon chce, aby bezpilotní letadla směla do vzduchu nad USA

15.02.2012

    New York 14. února (zpravodaj ČTK) - Americké ministerstvo obrany chce, aby bezpilotní letadla směla volně působit ve vzduchu nad Spojenými státy. V současnosti takové letouny potřebují k provozu v USA zvláštní povolení od Úřadu pro civilní letectví (FAA). V brzké době se ale do země budou vracet tisíce bezpilotních letadel z Iráku a Afghánistánu a armáda je chce využívat k různými účelům, uvedl deník The Los Angeles Times.

    Ještě před deseti lety měly Spojené státy jen kolem 50 robotických letounů. V současnosti jich ale je téměř 7500 a hrají důležitou roli v americké bojové strategii. Po návratu domů je armáda chce využívat k výcviku, ale třeba i při různých pohotovostech. Bezpilotní letadla by například mohla pomáhat při hašení rozsáhlých lesních požárů.

    Podle Pentagonu by se proto na tyto stroje měly vztahovat stejná pravidla jako na běžná letadla. "Zařízení z Afghánistánu se vrací zpátky," řekl nedávno Steve Pennington z amerického letectva. "Nechceme segregované prostředí. Chceme plně integrované prostředí," dodal.

    FAA uvedl, že bezpilotní letadla ovládaná na dálku do vzdušného prostoru nad Spojenými státy nesmějí, protože nemají dostatečné technologické prostředky na detekci a prevenci vzdušných kolizí. Nyní proto takové letouny mohou do vzduchu jen se zvláštním povolením. Loni jich úřad vydal 313. Neozbrojená bezpilotní letadla například hlídají hranice.

    Většina vojenských bezpilotních letadel má malé rozměry. FAA by měl pravidla pro jejich provoz vydat letos na jaře. Pentagon ale zajímá hlavně provoz větších strojů. Kongres již schválil zákon, podle nějž by Úřad pro civilní letectví měl umožnit jejich začlenění do vzdušného prostoru do roku 2015. Armáda již letos v létě provede předváděcí let, který by měl ukázat, že letadla jsou schopná bezpečného provozu v USA.

    Ne všem Američanům se ale nová technologie líbí. "Tato letadla si hrají na boha," křičela nedávno na nedávné konferenci o bezpilotních letadlech ve Washingtonu žena držící nápis "Zastavte zabijácká bezpilotní letadla". Spolu s dalšími protestujícími, ale i některými odborníky jí vadí skutečnost, že bezpilotní technologie umožňuje armádě zabíjet lidi, jako kdyby šlo o počítačovou hru.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka