Nigerijec s bombou ve spodním prádle byl odsouzen na doživotí

17.02.2012

    Detroit (USA) 16. února (ČTK) - Americký soud dnes poslal na doživotí do vězení Nigerijce Umara Farouka Abdula Mutallaba, který se o Vánocích 2009 pokusil o atentát na letadlo směřující z Amsterodamu do Detroitu. Nyní pětadvacetiletý muž na palubu propašoval ve spodním prádle výbušninu, ta ale při pokusu o odpálení selhala. Rozsudek neumožňuje předčasné propuštění z vězení.

    Verdikt se podle agentury AP očekával. Nigerijec bezprostředně po zatčení na detroitském letišti řekl agentům Federálního úřadu pro vyšetřování, že pracuje pro teroristickou síť Al-Káida. Loni se k činu doznal i před soudem.

    Mutallab tvrdil, že atentát připravil šéf jemenské odnože Al-Káidy Anwar al-Awlaki. Osobně se prý s atentátníkem setkal a poradil mu, aby nálož odpálil až nad americkým kontinentem, aby Američanům způsobil co největší škody. Al-Awlaki byl mezitím loni usmrcen při úderu amerického bezpilotního letounu v Jemenu.

    Mutallab u soudu tvrdil, že pokusem o útok plnil svou náboženskou povinnost vést svatou válku proti Spojeným státům za to, že zabíjejí nevinné muslimy.

    V letadle s Mutallabem cestovalo z Amsterodamu do Detroitu asi 300 lidí. Když se atentátník pokusil krátce před přistáním svou nálož odpálit, zařízení selhalo a pouze začalo hořet. Cestující poté Mutallaba přemohli a oheň uhasili.

    Mutallabův pokus o útok vedl ke zpřísnění bezpečnostních prohlídek na letištích. USA kvůli němu začaly zavádět tělesné skenery, které dokážou nahlédnout pod šaty cestujících.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka