Moskva nechce evropskou direktivu o emisiích pro aerolinky

22.02.2012

Moskva 21. února (zpravodaj ČTK) - Rusko nesouhlasí s plánem Evropské unie prodávat emisní povolenky leteckým společnostem. Uvedl to dnes ruský ministr dopravy Igor Levitin před zástupci 32 zemí, kteří se v Moskvě účastní konference na toto téma. Rusko není ve svém nesouhlasu osamoceno, unijní plán odmítají například i Spojené státy a Čína. Podle Moskvy by se uplatňovaní směrnice vůči aerolinkám nečlenských zemí EU mělo pozastavit do urovnání sporu.
   
"Soudíme, že tržní opatření jako poplatky za emise skleníkových plynů a další rozhodnutí při ochraně životního prostředí by se měly přijímat dohodou, po dosažení nezbytného konsenzu a v rámci Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO)," prohlásil ministr.
   
Jednostranné kroky podle něj jen zvýší náklady aerolinek, které je přenesou na cestující, což sníží poptávku. Levitin dodal, že unijní směrnice také narušuje zásady chicagské konvence o civilním letectvím, protože povolenky by se měly kupovat na celý let, a ne jen na část trasy vedoucí nad EU. Neprůzračný je prý i mechanismus přerozdělování peněz z prodeje kvót. Celý plán zapojit civilní letectví do obchodu s emisními povolenkami je "předčasný" a uplatňování směrnice vůči aerolinkám nečlenským státům EU by mělo být pozastaveno až do urovnání sporu, řekl ministr.
   
Čína už zakázala svým aerolinkám zapojit se do unijního obchodu s emisními povolenkami, podobný zákaz se chystá v Kongresu USA a nejspíše i v Moskvě. Další eskalace sporu by mohla vyústit až do obchodní války s EU.
   
Unijní směrnice zavádějící zvláštní ekologické poplatky za emise při evropských letech platí od počátku roku; k vyúčtování by ale mělo dojít až v příštím roce. Zatím 85 procent kvót mají aerolinky dostávají bezplatně, zbývajících 15 procent by si měly koupit na unijní burze. Objem bezplatných povolenek se má postupně snižovat, aby aerolinky přiměl ke snižování emisí. Ruský přepravce Aeroflot odhaduje, že by na poplatcích mohl do roku 2025 přijít o 800 milionů eur.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka