Česká účast v systému AWACS může pomoci i domácímu průmyslu

23.02.2012

    Praha 23. února (ČTK) - České republice by se formou průmyslové spolupráce mělo vrátit téměř sto procent jejího finančního podílu na práci aliančního systému vzdušné výstrahy AWACS, uvedli dnes v Praze zástupci správní rady NAPMO, tedy řídící agentury programu letadel E-3A s charakteristickou kruhovou anténou nad trupem. České ministerstvo obrany identifikovalo asi 140 firem, kterých by se spolupráce s agenturou NAPMA, mohla teoreticky týkat, uvedl náměstek ministra obrany Jiří Šedivý.

    Pro české firmy program podle něho znamená možnost dostat se v rámci průmyslové spolupráce k nejvyspělejším technologiím, ale také potvrzení jejich vlastní technologické vyspělosti.

 


    Konkrétní kontrakty byly uzavřeny dva, celkem za 2,1 milionu eur (přes 50 milionů korun), řekl novinářům generální manažer NAPMA Ludwig Leinhos. Týkají se společností Frentech Aerospace a Strojíren Oslavany. Dodal, že jeho agentura nyní vyjednává také s Aerem Vodochody.

    Český podíl na financování programu a modernizace činí přibližně 65 milionů korun ručně, tedy asi 1,2 procenta celkových potřeb programu. Česko se také podílí na placení provozu a nasazení letadel průměrně dalšími 90 miliony korun.

    Vstup do systému AWACS před rokem označil Šedivý za jeden z milníků na české cestě po vstupu do NATO v roce 1999.

    Stroje AWACS, v nichž už létají také Češi, se loni účastnily mimo jiné alianční operace nad Libyí, působily také v Afghánistánu. Za ČR v programu nyní pracují pilot, navigátor, řídící palubního střediska a operátor systémů, další čtyři vojáci se připravují.

    Podle velitele českých vzdušných sil Jiřího Vernera je zapojení českých vojáků do programu bezproblémové. "Češi poslali velmi kvalifikované odborníky," potvrdil také americký generál Stephen Schmidt, velitel této společné alianční jednotky.

    V Praze zástupci NAPMO řešili i nedávné kanadské oznámení, že země chce program, na kterém se nyní podílí 18 zemí NATO, opustit. "Termíny a podmínky kanadského odchodu se stále domlouvají," poznamenal předseda NAPMO, Američan Gilbert Mace. Svůj odchod Kanada oficiálně oznámila tento týden, NAPMO zřejmě opustí příští rok. Podle Mace je nyní na ostatních členech organizace, jak zaplní především finanční výpadek vzniklý odchodem.

    Náměstek Šedivý v této souvislosti poznamenal, že v současné době není velká chuť ke zvyšování finanční účasti jednotlivých zemí v programu a bude tak zřejmě v rámci programu potřeba hledat finanční úspory.

    NAPMO nyní plánuje modernizaci svých letadel E-3A, tedy modifikovaných boeingů 707. Stroje by měly dostat například moderní "skleněné", tedy digitální pilotní kabiny, zlepšit se mají také opatření proti vnějšímu ohrožení strojů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka