Odbory přerušily stávku na letišti ve Frankfurtu

23.02.2012

    Frankfurt nad Mohanem 22. února (ČTK) - Zaměstnanci frankfurtského letiště, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel, dnes ukončí stávku, která měla trvat až do pátku. Důvodem je nabídka na obnovení jednání o mzdách od provozovatele letiště, firmy Fraport. Oznámil to dnes mluvčí odborového svazu GdF Matthias Maas.

    První zaměstnanci by se měli vrátit do práce dnes na noční směnu. Nová jednání pak mohla začít již ve čtvrtek, uvedl mluvčí.

    Firma Fraport dnes oznámila, že požádala odborový svaz GdF o obnovení jednání o mzdách. "Poslali jsme jim dopis s návrhem nového jednání bez předchozích podmínek. Jen musí nejprve zastavit stávku," řekl dnes novinářům na tiskové konferenci generální ředitel Fraportu Stefan Schulte.

    Stávka asi 200 zaměstnanců začala ve čtvrtek. Na víkend se zaměstnanci vrátili do práce a akce obnovili v pondělí. Stávka měla původně končit v pátek hodinu před půlnocí. Stávka donutila letiště zrušit stovky letů a neuskutečnilo se i několik letů mezi Frankfurtem a Prahou.

    Zaměstnanci požadují zvýšení mezd o 50 až 70 procent. Podle odborového svazu GdF by nové ohodnocení mělo odrážet i to, že práce
personálu na letištní ploše je po otevření čtvrté vzletové dráhy na frankfurtském letišti složitější. Fraport však požadavky odborů na takové navýšení mezd odmítl a označil za absurdní. Na celkovém počtu zaměstnanců letiště se pracovníci řazení, navádění a parkování letadel podílejí zhruba jedním procentem.

    Stávka nejvíce dopadla na leteckou společnost Lufthansa, která se na celkovém počtu letů na letišti podílí zhruba polovinou. Mluvčí firmy uvedla, že za čtyři dny stávky aerolinky přišly na obratu o desítky milionů eur. Analytici již dříve odhadli, že první dva dny stávky stály Lufthansu 40 milionů eur. Tržby aerolinek loni činily 27 miliard eur.

    Frankfurt je třetím nejrušnějším letištěm v Evropě. Loni jím prošlo rekordních 56,44 milionu cestujících, což bylo o 6,5 procenta více než v roce 2010.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka