Zmije je bestseller

23.02.2012

    Ve středu 15. února pracovníci amerického výrobce letounů Lockheed Martin „odtajnili“ první detaily modernizačního programu, připraveného pro firmou vyráběný bestseller, víceúčelový lehký stíhací stroj F-16 Fighting Falcon. Součástí modernizačního „balíku“ inovovaného letounu verze V, nazývaného výrobcem Viper, (zmije), bude, jak jim sdělil marketingový manažér firmy George Stanridge, především moderní fázovaný radar AESA, který budou vyrábět americké firmy Northrop Grumman (typ SABR) či Rayethon (typ RACR).

 


    Zajímavé v této souvislosti je, že radarem AESA, byť ve zjednodušené verzi, jsou opatřeny již F-16 posledního vyráběného modelu Block 60, dodávaného nyní vojenskému letectvu Spojených arabských emirátů. Součástí montáže nového radaru do „Véčka“  bude i posílení programového vybavení počítačů stroje včetně rozšíření schopností jeho datalinků. U verze V se počítá také s přidáním třetí „skleněné“ obrazovky na palubní desku letounu a se zvýšením čitelnosti všech displejů pro pilota. Zajímavé je, že podle údajů výrobce může být zmíněný velmi moderní software instalován i do starších modelů F-16. Tato nabídka je již v současnosti velmi aktuální pro americké vojenské letectvo, které potřebuje již nyní výrazně modernizovat 350 svých starších F-16. Navíc může výrobce vzhledem k celosvětovému rozšíření „Zmije“ očekávat i mnoho dalších zakázek na modernizaci stroje. Není bez zajímavosti, že ač první prototyp F-16 vzlétl již v lednu 1975(!), i v roce 2012 jde stále o jeden z vojenských letounů, o který je na trhu velký zájem.

--

Pramen

http://www.flugrevue.de/de/militaer/fluggeraet-hersteller/lockheed-... Lockheed Martin bietet F-16V mit AESA-Radar ein

Enzyklopaedie der Flugzeuge Augsburg, Weltbild Verlag 1994 (heslo Lockheed F-16)

Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka