Gripen patří Františku Cháberovi

23.02.2012

    Velké pocty se ve čtvrtek 16.února dostalo jednomu z nejslavnějších československých stíhačů Františku Cháberovi na čáslavském letišti českého vojenského letectva, kde sídlí 21. základna taktického letectva. Zdejší 211. taktické letce, vyzbrojené stroji JAS-39 Gripen předal Cháberův nevlastní syn Milan Brožek slavnostní dekret o udělení čestného názvu Letka Františka Chábery- Generálmajor František Chábera se narodil 5. ledna 1912 v německém Landsbergu, zemřel 21.října 1999 v Praze.

    Jako vojenský pilot létal již v československém předválečném letectvu, v letech 1930-1932 u 4. leteckého pluku, od roku 1934 byl pilotem Vědeckého leteckého ústavu zkušebního, který sídlil na letišti v Praze-Letňanech. Po okupaci předmnichovského Československa uprchl přes Polsko do Francie, kde létal jako bojový pilot. Od srpna 1940 do konce roku 1943 létal u 312. čs. stíhací perutě britského královského letectva, později také u 96. britské peruti nočních stíhačů. Od poloviny roku 1944 již jako příslušník 2. letky prvního československého stíhacího pluku bojoval na východní frontě,přičemž v září a říjnu 1944 s tímto plukem z letiště Zolná operoval během Slovenského národního povstání přímo na slovenském území (jeho pluk byl prvním vojenským útvarem československé zahraniční armády, který operoval v osvobozené vlasti).

    Po návratu ze Slovenska se stal velitelem 1. letky 1. čs.smíšené letecké divize. Po ukončení války působil opět jako pilot Vědeckého leteckého ústavu v Praze- Letňanech. Po roce 1948 byl v rámci represálií vůči našim letcům, kteří bojovali na západní frontě, zatčen, obviněn z pokusu o útěk, odsouzen a pět let vězněn v Plzni na Borech a pracoval v uranových dolech v Příbrami a v Jáchymově. Letos by oslavil sto let od svého narození.

--

Pramen

http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/letci-v-caslavi-jsou-nositeli-jmena-slavneho-valecneho-pilota---stihace-65316/


Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka