Bundesluftwaffe se učila

23.02.2012

V první polovině února se na čáslavské základně českého vojenského letectva za účasti čtyř příslušníků německého vojenského letectva, Bundesluftwaffe, uskutečnilo velmi zajímavé školení. Čtyři technici ze základny v Neuburgu, která nyní přezbrojila ze zastaralých F4 Phantomů na moderní Eurofightery, v Čáslavi úspěšně absolvovali školení typu ACS čili Air Cross Servicing, týkající se Gripenů i L-159 českého vojenského letectva, které ze zmíněné základny operují.

    Cílem a filosofií školení je, aby typ letounu, který ze základny zahraničního letectva neoperuje běžně, uměl s pomocí pilota zahraničního letectva, který zde přistane, bez problémů k následnému operačnímu či cvičnému letu připravit místní pozemní personál. Školení ACS na letoun ALCA pro německé mechaniky spočívalo v tom, že se naučili navést a odbavit na stojánce letoun, v teorii i praxi absolvovali školení, týkající se manipulace s municí, kterou stroj může nést a asistovali pilotovi letounu při přípravě k dalšímu letu.

    Němečtí technici se seznámili např. s bezpečnostním procedurami při obsluze stroje, kontrolními místy nebo polohou jednotlivých přepínačů na jeho draku. Praktická část jejich zkoušky spočívala v přijetí stroje po přistání, nutném doplnění provozních kapalin, plynů a paliva a přípravě a odbavení letounu k dalšímu bojovému letu. Zajímavé je, že zodpovědnost za řádné provedení  ACS má pilot. U Gripenu se pak německý personál seznámil alespoň se základními bezpečnostními opatřeními a s letounem obecně. Velmi užitečné vícefázové školení zmíněných techniků bylo pochopitelně zakončeno jejich úspěšnou certifikací. Nyní již tedy budou schopni např. během zahraničních operací zmíněných typů oba stroje úspěšně opět po doplnění nasměrovat k dalšímu bojovému letu.

--

Pramen

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/skoleni-prislusniku-letectva-ze-zakladny-v-neuburgu-na-air-cross-servicing-65441/

Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka