Tak trochu jiné muzeum. „The Intrepid Sea, Air & Space Museum“ (1. část)

23.02.2012

V rámci první návštěvy New Yorku v lednu tohoto roku jsem měl možnost podívat se i do muzea letecké, námořní a vesmírné historie na americké letadlové lodi USS Intrepid (CV-11, CVA-11, CVS-11). Chtěl bych se s vámi podělit o své zážitky a snad i navnadit budoucí návštěvníky „Velkého jablka“. 

Letadlová loď kotví v srdci New Yorku, v západní části Manhattanu na řece Hudson u mola číslo 86. Bohužel, poblíž není žádná stanice metra, ale můžete se k němu dostat příjemnou procházkou z Times Square, anebo využít služeb několika autobusových linek. 

USS Intrepid (The Fighting „I“) pochází z dob druhé světové války (1943) a patří do třídy Essex. Je čtvrtou nositelkou tohoto jména v rámci amerického námořnictva. Během své více než třicetileté služby se zúčastnila několika operací druhé světové války (např. invaze na Marshallovy ostrovy či bitvy v zálivu Leyte) nebo největší cvičné námořní operaci NATO „Strikeback“. Ze služby byla vyřazena v roce 1974. 

Podle původního plánu měla být posléze sešrotována, ale na základě iniciativy filantropa Zacharyho Fischera se z ní v roce 1982 stalo nové muzeum. V následujících letech byla ustavena dokonce jako národní historická památka. 

Intrepid není je obyčejným muzeem. Konaly se zde i wrestlingové zápasy, tiskové konference nebo večírky. Po událostech 11. září 2001 zde údajně působila dokonce i FBI. V letech 2006 až 2008 proběhla její rekonstrukce, po které byla loď opět otevřena veřejnosti. 

Když pomine úvodní ohromení způsobené velikostí letadlové lodi, návštěvník si musí jít zakoupit lístek (24 USD při zakoupení na místě / 22 USD při nákupu online na internetových stránkách muzea). Do „návštěvnického centra“, které k lodi přiléhá, stejně jako do restaurace a obchůdku se suvenýry, se dostanete přes bezpečnostní kontrolu, podobnou těm na letištích. Jakmile jsem tedy měl vstupenku a kontrolu za sebou, nezbývalo nic jiného než se pustit do obdivování mnoha „kousků historie“. Kromě letadlové lodi USS Intrepid, několika desítek letadel a vrtulníků, se v areálu muzea nacházejí legendární letoun Concorde v barvách British Airways i ponorka USS Glowler.

Má prohlídka začala na hlavní letové palubě, kam jsem se dostal jedním z výtahů, který je u lodi přistaven. U vchodu na palubu návštěvníky „vítá“ vpravo stojící skupina amerických vrtulníků v popředí s S-62 / HH-52A Seaguarde americké pobřežní stráže. Za ním je možné si prohlédnout další legendární helikoptéry, jako například AH-1 Cobra nebo Sikorski H-19 Chickasaw. 

Vlevo od vchodu stojí další celosvětově známý stroj – General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Zde vystavený letoun se v roce 1991 zúčastnil operace „Pouštní bouře“. Za ním na návštěvníky čeká opravdová „lahůdka“. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde přímo o slavný Lockheed SR-71 Blackbird, ale je to jeho předchůdce Lockheed A-12. Tento typ pochází z počátku 60. let a byl vyrobený v rámci tajného projektu CIA „Oxcart“, jehož zadáním bylo vytvořit vysokorychlostní a výškový průzkumný letoun. V roce 1968 byly tyto letouny postupně nahrazovány modernějšími SR-71 Blackbird, které však z původní koncepce vycházely. 

Vpravo od výše uvedeného stroje stojí další legenda – Grumann F-14 Tomcat. Sedmý postavený stroj tohoto typu vůbec, který byl použit jako prototyp Super Tomcatu. 

Skupinu námořních vojenských letadel kromě Tomcatu doplňují vedle parkující Grumann A-6F Intruder, Vought F-8K Crusader, Grumann F9F-8 (AF-9) Cougar, Grumann F11F (F-11A) Tiger (číslo 5 v barvách skupiny Blue Angels) nebo jeden z prvních typů postavených za účelem „včasného varování“ Grumann E-1 Tracer.

Ve střední části letové paluby jsou vystaveny dříve zmíněné vrtulníky. Kolem nich jsem tedy prošel na záď, kde stála neméně zajímavá letadla, zejména ze zemí východního bloku a zbytku světa. Je možné si zde prohlédnout například trojici strojů Mikojan-Gurevič Mig-15, Mig-17 a Mig-21 v efektním „tygřím“ zbarvení polského letectva.

V této části lodi se dále nacházejí Dassault Etendard IV M, Supermarine F.1 Scimitar, zajímavý stroj IAI Kfir anebo Aermacchi MB-339, který je představen v barvách proslulé akrobatického týmu Frecce Tricolori. Skupinu doplňuje AV8C Harrier americké námořní pěchoty, Douglas F3D-2 (F-10B) Skyknight, který si svou slávu vydobyl v korejské a vietnamské válce a byl vůbec prvním tryskovým strojem amerického námořnictva, který mohl létat za každého počasí, a také McDonnell Douglas F-4 Phantom II od americké námořní pěchoty. V improvizovaném „hangáru“ stál McDonnell F3H-2N (F-3B) Demon, který právě procházel renovací.

Pokračování brzy…

Zdroje:
text:
www.intrepidmuseum.org
en.wikipedia.org/wiki/USS_Intrepid_%28CV-11%29
en.wikipedia.org/wiki/Intrepid_Sea-Air-Space_Museum
Letectví a kosmonautka, č. 1/2004
fotografie:
Martin Tatek
www.history.navy.mil/photos/sh-usn/usnsh-i/cv11.htm

Autor: Martin Tatek

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

dobrý tip

Odpovědět

Datum : 07.10.2014 21:11, Vložil : Monika

Díky za skvělý tip na výlet v NY, Syn bude nadšený :-)

Intrepid vs. Hornet

Odpovědět

Datum : 26.02.2012 23:13, Vložil : Norby

USS Intrepid jsem měl možnost navštívit v roce 2010, ale popravdě, byl jsem trochu zklamán, neboť několik dní předtím jsem měl možnost navštívit letadlovou loď USS Hornet, která je také přestavěna na muzeum a kotví v kalifornském přístavu Alameda (v sanfranciském zálivu). Zatímco Intrepid je spíše turistická atrakce (ačkoliv má více leteckých exponátů a Growlera s Concordem), Hornet je opravdové muzeum, kde člověk dostane mapu lodi a může se naprosto volně pohybovat skoro bez omezení. Navíc personál Hornetu tvoří většinou veteráni, kteří mají mají o těch několik málo návštěvníků velmi čilý zájem (což jsem u Interpidu nějak nepocítil).

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka