Sokol zachraňuje ve vánici

24.02.2012

    15. i 16. února odstartoval ze šumavského Špičáku červenobílý Sokol. Nešlo ale o dravého ptáka s neobvyklým zbarvením, ale o vrtulník PZL Sokol ze 24. základny dopravního letectva, působící v současné době v rámci Integrovaného Záchranného systému Plzeňského kraje (LZS) na letišti v Plzni-Líních. (První polské PZL Sokoly, vyměněné za bývalé české Migy 29, vojenské letectvo Armády České republiky převzalo 8. října 1996) 

    Důvodem záchranného letu stroje ze zdravotnickým vybavením, potřebným k primárnímu zásahu u pacienta v krajní nouzi, ovšem nebyl ani samotný zásah ani hledání turisty, který se ztratil v členitém zasněženém šumavském terénu. Pilotážně velmi náročné lety tohoto typu je totiž třeba nejdříve „vypilovat“ až k naprosté dokonalosti, neboť na nich závisí nejen život zachraňovaného, ale i životy členů osádky Sokola včetně záchranářů na palubě stroje. To bylo také důvodem, proč se ve zmíněných dnech kromě vrtulníku na Špičáku objevili záchranáři z tamější Horské služby a zástupci dalších složek LZS. Námětem cvičení všech složek byl ostrý zásah při záchraně a evakuaci osob z obtížně přístupného horského terénu.

 

Foto:  Martin Kovář   (Další fotografie z této akce můžete najít v naší fotogalerii)


    „Letět k ostrému zásahu tohoto typu a nemít přitom perfektně nacvičené a řádně zažité návyky velmi náročné pilotáže, znamená hazardovat se životy zachraňovaného, pilota i záchranářů“, říká pilot zásah nacvičujícího vrtulníku Petr Šafařík. „Tento druh zásahu patří k nejsložitějším druhům primárních záchranných letů a pilotáž je během něj nesmírně náročná. Při cvičení je také nezbytné výborně nacvičit techniku komunikace se záchranáři, kteří se při ostrém zásahu spouštějí pod vrtulník do terénu i správnou techniku jejich visení pod vrtulníkem, záchranář ve visu si musí procvičit složitou techniku navádění pilota stroje na místo zásahu. Při opravdovém ostrém zásahu totiž kapitán Sokola nikdy nesmí ohrozit záchranáře, tím méně pak zachraňovaného. Navíc každý ostrý zásah ve složitém zimním terénu je jiný a nelze jej uskutečňovat podle zažité šablony. Létat při něm podle zažitých „šablonovitých“ postupů by znamenalo hazardovat se životy všech zúčastněných“, dodává Šafařík.

    Podobné cvičení armádních záchranných Sokolů, působících na jediném stanovišti Letecké záchranné služby, které obsluhují vrtulníky armádního letectva na letišti v Plzni-Líních se koná obvykle třikrát do roka, přičemž armádní vrtulníky nacvičují - obvykle na Slapech či Hracholuské přehradě - i záchranu tonoucích z vodní hladiny nebo ze ztíženého členitého horského terénu v létě. Častým předmětem cvičení vojenských i civilních strojů Letecké záchranné služby je také záchrana osob z velkých výškových budov, ohrožených požárem či působení při hromadné nehodě autobusu či vlaku.

    Ostatně, první ostrý zásah tohoto typu měly hned 4 vrtulníky tehdejší české letecké záchranné služby možnost uskutečnit v sobotu 24. června 1995 u trati do Krouny. Uvolněné neřízené nákladní vozy Českých drah (ČD) na trati zcela zničily motorový vůz místního spoje, „Když jsme po letu z Brna přistáli na místě zásahu, byli jsme už čtvrtý záchranářský vrtulník. Žel jsme ale neměli koho zachraňovať, mrtví ze zničeného „osobáku“ již leželi pod plachtami podél trati“, řekl tehdy autorovi přímý účastník zásahu pilot Karol Macko. Muž, který se v zasněženém terénu při procházce  ztratil v prvním únorovém týdnu, měl ale neuvěřitelné štěstí. Sokol jej našel a zachránil včas.

--
Pramen:


Letectví a kosmonautika 1998, 25-26, s. 76/2008-86/2018: Z kalendária československého(českého  slovenského) letectví
www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ostry-zasah-vyzaduje-zazite-navyky-v-pilotazi-rika-kapitan-armadniho-vrtulniku
sbírka autora

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka